Merkez Bankası PPK kararları... -BETAM Direktörü Seyfettin Gürsel: -"Merkez Bankası'nın daha…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası PPK kararları...
  -BETAM Direktörü Seyfettin Gürsel: 
  -"Merkez Bankası'nın daha…

Merkez Bankası PPK kararları... -BETAM Direktörü Seyfettin Gürsel: -"Merkez Bankası'nın daha önce verdiği kararların benzeri, marjinal kararlar"

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) Direktörü Seyfettin Gürsel, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) kararlarına ilişkin, "Merkez Bankası'nın daha önce verdiği kararların benzeri, marjinal kararlar" değerlendirmesini yaptı.
     Gürsel, konuya ilişkin olarak AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bunlar genişlemeci politikalar olarak görülemez, daha çok kurum istikrarı ile ilgili bir takım kararlar. Daha önceki politikasının bir devamı olarak görülebilir. Merkez Bankası politika faizinden üst sınıra yakın olsaydı para politikasında bir gevşeme olduğunu düşünebilirdik. Bunlar, Merkez Bankası'nın daha önce verdiği kararların benzeri, marjinal kararlar" dedi.
     Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 5,75'te sabit tutulmasına karar verdi. PPK gecelik faiz oranlarını borçlanmada yüzde 5 düzeyinde, borç vermede ise yüzde 11,5'te sabit tuttu.
     Kurul ayrıca finansal istikrarı desteklemek amacıyla, Türk lirası yükümlülükler için tutulması gereken zorunlu karsılıkların döviz ve altın cinsinden tesis imkanına dair getirilen esnekliğin bir miktar daha artırılmasını uygun buldu.
    
    
    

Bu haberi 168 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir