Merkez Bankası PPK kararları -Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni: "MB, TL zorunlu…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası PPK kararları
  -Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni: 
  "MB, TL zorunlu…

Merkez Bankası PPK kararları -Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni: "MB, TL zorunlu karşılıkların TL veya döviz cinsinden tutulmasındaki maliyet farkının azaltılmasını amaçlıyor"

Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni'nde, Merkez Bankası'nın TL zorunlu karşılıklarının TL veya döviz cinsinden tutulmasındaki maliyet farkının azaltılması amacıyla, ilave imkanlar için birim TL başına tutulacak döviz cinsi miktarının "fazla bulundurma katsayısıyla" artırdığı belirtildi.
     Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) kararlarının değerlendirildiği Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni'nde faiz oranlarını sabit bırakılmasıyla ilgili olarak temkinli duruşun devam ettiği vurgulandı. Önümüzdeki dönemde faiz koridorunun kademeli olarak daraltılabileceği açıklamasına dikkatin çekildiği bültende "TCMB, TL zorunlu karşılıkların döviz veya altın olarak tutulması opsiyonu devreye girdikten sonra geniş faiz koridoruna gerek kalmayabileceğini belirtmişti. TCMB fazla bulundurma katsayılarını (yeni araç) gerektiğinde aşağı ve yukarı yönlü ayarlama opsiyonunu kullanacak" denildi.
     Bültende zorunlu karşılıkların döviz ve altın olarak tutulan kısmı artırılırken, katsayılarda da sınırlı artış öngörülmesiyle ilgili olarak da şunlar kaydedildi:
     "Döviz tarafında mevcut imkan dahilinde TL zorunlu karşılıklar için 20 milyar dolar tutulmakta olup, sağlanan ek imkanın aynı oranda kullanılması halinde rezervler yaklaşık 4,3 milyar dolar artacak ve piyasaya 2,8 milyar lira likidite sağlanacak. TL zorunlu karşılıkların altın olarak tutulan kısmına ilişkin üst sınır da yüzde 25'den yüzde 30'a yükseltildi. Mevcut imkan dahilinde TL zorunlu karşılıklar için 8,3 milyar dolar değerinde (163 ton) altın tutulmakta olup, sağlanan ek imkanın aynı oranda kullanılması halinde rezervler yaklaşık 3 milyar dolar artacak ve piyasaya 2,8 milyar lira likidite sağlanacak. Sonuç olarak bu imkanlar aynı oranda kullanıldığı takdirde; rezervler yaklaşık 7,3 milyar dolar artarken piyasaya 5,6 milyar lira likidite sağlanmış olacak. TCMB bu imkanla döviz likiditesinin ve döviz kurunun oynaklığının azalmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor."
     TL zorunlu karşılıkların TL veya döviz cinsinden tutulmasındaki maliyet farkının azaltılması amacıyla, ilave imkanlar için birim TL başına tutulacak döviz cinsi miktarı "fazla bulundurma katsayısıyla" artırıldığının dile getirildiği bültende "TCMB maliyet ve likidite kanalları yoluyla bankaların likidite ihtiyacını daha kalıcı ve esnek karşılanmasını amaçlıyor. Böylece TL likidite açığı azalırken, TCMB'nin de döviz ve altın rezervleri de artacak" ifadelerine yer verildi.
    
    
    

Bu haberi 147 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir