Merkez Bankası PPK kararları -AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Gedikli: -"PPK kararlarında…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası PPK kararları 
  -AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Gedikli: 
  -"PPK kararlarında…

Merkez Bankası PPK kararları -AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Gedikli: -"PPK kararlarında Türkiye ekonomisiyle ilgili son derece olumlu gelişmelerden bahsedilmiş" -"Bu kadar olumlu gelişmeler varken, Merkez Bankası bu kararlarıyla aşırı temkinli bir duruş sergiledi"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Gedikli, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun (PPK) kararlarında Türkiye ekonomisiyle ilgili son derece olumlu gelişmelerden bahsedildiğini belirterek, "Bu kadar olumlu gelişmeler varken, Merkez Bankası bu kararlarıyla aşırı temkinli bir duruş sergiledi" dedi.
     Merkez Bankası PPK'nın, gecelik faiz oranlarını borçlanmada yüzde 5 düzeyinde, borç vermede ise yüzde 11,5'te sabit tutma kararıyla ilgili AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Gedikli, PPK kararlarında, Türkiye ekonomisiyle ilgili son derece olumlu gelişmelerden bahsedildiğini söyledi.
     Söz konusu kararlarda cari açığın daralmaya devam ettiğinin, enflasyonun yönünün aşağı doğru olduğunun vurgulandığını belirten Gedikli, "Bunların hepsi doğru tespitler ama bu doğru tespitlerden doğru bir netice çıkmamış. Bu kadar olumlu gelişmeler varken, Merkez Bankası bu kararlarıyla aşırı temkinli bir duruş sergiledi" diye konuştu.
    
     -"Türkiye güvenli liman konumunda"-
    
     Neredeyse tüm ülkelerin faiz indirme yarışına girdiğini dile getiren Gedikli, şunları kaydetti:
     "Herkes şu anda faiz indiriyor. Bizim de Türkiye olarak bu eğilimi takip etmemiz daha doğru olurdu. Avrupa Merkez Bankası bile faiz indirdi. Tüm ülkelerde böyle bir eğilim var. Herkes böyle bir ortamda güvenli liman arıyor. Şunu çok açık söylüyorum, Türkiye ve bir iki ülkenin dışında uluslararası sermayenin gideceği ülke yok zaten. Artık Türkiye güvenli liman konumunda. Böyle bir ortamda faizlerin aşağı çekilmesi daha doğru bir yaklaşım olacaktı."
     Merkez Bankası'nın kararına ilişkin bazılarının bütçe disiplinine atıf yapabileceğini belirten Gedikli, bütçe disiplininde yıllık bazda sorun olmayacağının zaten ortada olduğunu vurguladı.
     Bülent Gedikli, faizlerin aşağı inmemesi halinde ihracatçıların üzerindeki baskıların artabileceğine de dikkati çekti.
    
    
    

Bu haberi 149 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir