Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti (2) -"Enflasyon, temelde işlenmemiş gıda ve…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti (2)
  -"Enflasyon, temelde işlenmemiş gıda ve…

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti (2) -"Enflasyon, temelde işlenmemiş gıda ve enerji fiyatlarındaki gelişmelere bağlı olarak Nisan Enflasyon Raporunda öngörülen patikaya kıyasla daha olumlu bir seyir izlemiştir" -"Yılın ilk çeyreğinde iç talepte belirgin bir yavaşlama gözlenirken, öncü veriler ikinci çeyrek için ılımlı bir toparlanmaya işaret etmektedir" -"Cari işlemler açığının kademeli olarak azalmaya devam edeceği öngörülmektedir" -"Öncü göstergeler kısa vadede ılımlı bir istihdam artışına işaret etse de küresel ekonomiye dair aşağı yönlü risklerin sürmesi, önümüzdeki dönemde istihdam artışını sınırlayabilecek bir unsur olarak öne çıkmaktadır"

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, enflasyonun, temelde işlenmemiş gıda ve enerji fiyatlarındaki gelişmelere bağlı olarak Nisan Enflasyon Raporunda öngörülen patikaya kıyasla daha olumlu bir seyir izlediğini bildirdi.
     Merkez Bankası'nın 21 Haziran 2012 tarihli Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti, Merkez Bankası'nın web sitesinde yayımlandı.
     Özette, mayıs ayında tüketici fiyatlarının yüzde 0,21 oranında azaldığı ve yıllık enflasyonun yüzde 8,28'e gerilediği, bu düşüşte işlenmemiş gıda fiyatlarında kaydedilen olumlu seyir ile uluslararası ekonomik gelişmeler paralelinde gerileyen enerji fiyatlarının etkili olduğu, enflasyondaki düşüşü belirleyen bir diğer unsur giyim fiyatları olurken, bu dönemde temel enflasyon göstergelerinde azalış kaydedildiği belirtildi.
     Gıda ve alkolsüz içecekler grubu fiyatları yıllık artış oranının işlenmemiş gıda fiyatları kaynaklı yüksek bazın etkisi ile önemli bir oranda gerilediğine işaret edilen özette, baz etkisi dışında da mevsimsellikten arındırılmış işlenmemiş gıda fiyatlarının bir önceki aya kıyasla gerileyerek son aylardaki ılımlı seyrini sürdürdüğü, işlenmiş gıda fiyatlarında ise yükseliş eğilimi devam ederek, yıllık fiyat artış oranının yüzde 10,29'a ulaştığına değinildi.
     Haziran ayına dair göstergeler aylık işlenmemiş gıda fiyatlarında ılımlı görünümün korunduğuna işaret etse de bu dönemde tersine çalışacak düşük bazın etkisiyle tüketici enflasyonunun sınırlı bir yükseliş göstermesinin beklendiğine dikkati çekilen özette, şöyle denildi:
     "Uluslararası emtia fiyatlarındaki gevşeme, enflasyon üzerinde olumlu etki yapmaktadır. Nitekim Mayıs ayında enerji fiyatları yüzde 1,9 oranında gerilemiştir. Büyük ölçüde akaryakıt fiyatlarına bağlı bu azalış eğiliminin Haziran ayında da sürdüğü gözlenmektedir. Hizmet grubunda yıllık enflasyon mayıs ayında yüzde 6,92'ye yükselmiştir. Söz konusu yükselişte, bir önceki ayda olduğu gibi haberleşme hizmetlerindeki baz etkisinin yanı sıra lokanta-oteller ve ulaştırma hizmetleri fiyatlarındaki artışlar etkili olmuştur. Mevsimsellikten arındırılmış fiyat ve yayılım verileri hizmet fiyatlarının ana eğiliminde yükselişe işaret etmemektedir. Temel mal grubunda ise yıllık enflasyon yüzde 8,42'ye gerilemiştir. Dayanıklı tüketim malları fiyatları mayıs ayında yüzde 0,65 oranında gerilerken, nisan ayında yüksek bir artış sergileyen giyim fiyatları bu ayda mevsim ortalamalarının oldukça altında bir oranda artmıştır. Bu dönemde enflasyon eğilimine ilişkin göstergeler üzerinde giyim fiyatlarındaki söz konusu gelişmenin etkisi hissedilse de giyim fiyatları dışında da temel enflasyon göstergelerinde aşağı yönlü bir eğilim gözlenmiştir. Özetle, enflasyon temelde işlenmemiş gıda ve enerji fiyatlarındaki gelişmelere bağlı olarak Nisan Enflasyon Raporunda öngörülen patikaya kıyasla daha olumlu bir seyir izlemiştir."
    
     -"Tüketim talebinde ılımlı artış eğilimi"-
    
     Yılın ilk çeyreğinde iç talepte belirgin bir yavaşlama gözlenirken, öncü verilerin ikinci çeyrek için ılımlı bir toparlanmaya işaret ettiğinin vurgulandığı özette, gerek anket göstergeleri gerekse kredi verileri tüketim talebinin Ocak ayında dip yaptıktan sonra ılımlı bir artış eğilimi sergilediği yönünde sinyal verdiği belirtildi.
     Ocak ayındaki hızlı daralmanın ardından sanayi üretiminin üç ay üst üste artış sergilediği hatırlatılan özette, bununla birlikte yakın dönemde küresel büyüme görünümünde ve risk iştahında gözlenen bozulma nedeniyle iktisadi faaliyetteki toparlanmanın yılın ikinci yarısında beklenenden daha yavaş olabileceği, başta Yunanistan ve İspanya olmak üzere Avro Bölgesi ekonomilerine ilişkin sorunlar belirsizlik algılamalarını artırırken, Çin ve ABD ekonomilerinde iktisadi faaliyet ve işgücü piyasası eğilimlerinin küresel büyüme görünümünde zayıflamaya işaret ettiği bildirildi.
     Özette, bu gelişmelere paralel olarak yurt içi imalat sanayi firmalarının sipariş beklentilerinin de düşüş eğilimi gösterdiği ifade edildi.
     Son dönemde açıklanan verilerin iç ve dış talep arasındaki dengelenmenin öngörüldüğü şekilde sürdüğünü teyit ettiğinin altı çizilen özette, küresel büyüme görünümündeki zayıflamaya rağmen ihracat artış eğilimini koruduğu, yurt içi talepteki yavaşlamanın ve Türk Lirası'ndaki birikimli değer kaybının ithalat talebini ve enerji dışı cari açığı sınırlayıcı etkilerinin sürdüğü, bu çerçevede cari işlemler açığının kademeli olarak azalmaya devam edeceğinin öngörüldüğünün altı çizildi.
     Yılın ilk aylarında iktisadi faaliyetteki yavaşlamaya bağlı olarak istihdamda zayıf bir seyir gözlendiği ve işsizlik oranlarındaki düşüş eğiliminin durakladığının belirtildiği özette, mart döneminde iktisadi faaliyetteki ılımlı toparlanmanın etkisiyle tarım-dışı istihdam bir önceki döneme göre artarken, bu artışa tüm ana sektörlerin olumlu katkı yaptığının görüldüğü vurgulandı.
     Son aylardaki eğilimler itibarıyla sanayi istihdamının toparlanmaya, hizmet istihdamının yavaşlayarak da olsa artmaya devam ettiği, inşaat istihdamının ise zayıf seyrini koruduğunun görüldüğüne dikkatin çekildiği özette, öncü göstergeler kısa vadede ılımlı bir istihdam artışına işaret etse de küresel ekonomiye dair aşağı yönlü risklerin sürmesinin önümüzdeki dönemde istihdam artışını sınırlayabilecek bir unsur olarak öne çıktığına işaret edildi.
     (Bitti)
    
    
    

Bu haberi 150 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir