Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti (2) "Kurul ilk çeyrekteki kredi büyümesinin…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti (2)
  "Kurul ilk çeyrekteki kredi büyümesinin…

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti (2) "Kurul ilk çeyrekteki kredi büyümesinin Türkiye için sağlıklı olduğu düşünülen yüzde 15 referans değerinin üzerinde bir eğilime işaret ettiği değerlendirmesinde bulunmuştur" "Küresel ekonomiye dair belirsizliklerin sürmesi nedeniyle para politikasında her iki yönde de esnekliğin korunmasının uygun olacağı belirtilmiştir" "Kurul, daha sıkı bir likidite politikasının, sermaye akımlarındaki zayıflama ile birlikte kredi büyümesini yavaşlatacağını öngörmektedir"

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı özetinde, kurulun ilk çeyrekteki kredi büyümesinin Türkiye için sağlıklı olduğu düşünülen yüzde 15 referans değerinin üzerinde bir eğilime işaret ettiği değerlendirmesinde bulunduğu bildirildi.
     Kurulun 26 Mart tarihli toplantısına ilişkin yayımladığı 29 Mart tarihli toplantı özetinde yılın ilk aylarında sermaye akımlarındaki güçlü seyrin etkisiyle finansal koşullarda belirgin bir iyileşme gözlendiği ve kredilerdeki artışın öngörülen seviyelerin üzerinde seyrettiği belirtilerek, kurulun ilk çeyrekteki kredi büyümesinin Türkiye için sağlıklı olduğu düşünülen yüzde 15 referans değerinin üzerinde bir eğilime işaret ettiği değerlendirmesinde bulunulduğu kaydedildi.
     Toplantı özetinde, son dönemde küresel belirsizliklerin artması sonucu sermaye girişlerinde tekrar bir yavaşlama olduğuna dikkat çekilerek, gelişmiş ülkelerdeki ekonomik politika belirsizliğine ve Avro bölgesinde süregelen sorunlara bağlı olarak 2012'nin ortalarından itibaren güçlü seyreden sermaye girişlerinin yakın dönemde hız keserek, yeniden oynak bir görünüm aldığı ifade edildi.
     Kurulun sermaye akımlarında artan oynaklığa karşı Rezerv Opsiyonu Mekanizmasının (ROM) etkinliğini kademeli olarak artırmaya karar verdiği dile getirilen toplantı özetinde şu ifadelere yer verildi:
     "Sistemin otomatik dengeleyici niteliğinin güçlenmesi için katsayıların yukarı yönlü ayarlanmasının ve yüzde 35-40 basamağının ilave edilmesinin uygun olacağı ifade edilmiştir. ROM'un daha etkin bir şekilde devreye girmesi geniş faiz koridoruna duyulan ihtiyacı büyük ölçüde azaltmaktadır. Bu doğrultuda kurul, gecelik borç verme faizlerinde 100 baz puanlık indirime gitmiştir. Böylece faiz koridoru daha simetrik bir hale getirilmiştir. Küresel ekonomiye dair belirsizliklerin sürmesi nedeniyle para politikasında her iki yönde de esnekliğin korunmasının uygun olacağı belirtilmiştir. Bu doğrultuda, alınan tedbirlerin krediler, yurt içi talep ve enflasyon beklentileri üzerindeki etkileri dikkatle takip edilecek, Türk lirası fonlama miktarı gerekli görüldüğünde aşağı veya yukarı yönlü ayarlanacaktır. Kurul, önümüzdeki dönemde likidite yönetiminin önem kazanacağını belirtmiştir. Bu kapsamda likidite yönetimini bir miktar sıkılaştırmak için bir ay vadeli fonlamanın payının azaltılmasına karar verilmiştir."
    
     -"Para politikası oluşturulurken Orta Vadeli Program'da belirlenen çerçeve esas alınmaktadır"-
    
     PPK Toplantı özetinde kurulun, daha sıkı bir likidite politikasının, sermaye akımlarındaki zayıflama ile birlikte kredi büyümesini yavaşlatacağını öngördüğüne vurgu yapılarak, sermaye girişlerinde tekrar hızlanma olması durumunda ise mevcut politika çerçevesi dahilinde likidite politikasının, ROM ve zorunlu karşılıklar gibi araçlar kullanılarak gerekli tedbirler alınacağı kaydedildi.
     Küresel talepteki yavaşlama ve emtia fiyatlarının görünümünün enflasyona ilişkin yukarı yönlü riskleri azalttığı belirtilen toplantı özetinde küresel ekonominin zayıf seyri enerji ve ana metal fiyatları üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturduğu dile getirildi.
     Toplantı özetinde ayrıca son dönemde yaşanan gelişmelerin en büyük dış ticaret pazarı olan Avro bölgesinin talebindeki toparlanmanın beklenenden daha zayıf olabileceğine işaret ettiği kaydedilerek, bu gelişmelerin enflasyon üzerindeki yukarı yönlü baskıları sınırladığı, bununla birlikte, iç talep ve kredilerdeki artışların fiyatlama davranışları üzerindeki etkilerinin yakından izlendiği belirtildi.
     Kurulun, maliye politikasına ve vergi düzenlemelerine ilişkin gelişmeleri enflasyon görünümüne etkileri bakımından yakından takip ettiği vurgulanan toplantı özetinde, şu ifadelere yer verildi:
     "Para politikası oluşturulurken Orta Vadeli Program'da belirlenen çerçeve esas alınmaktadır. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde mali disiplinin korunacağı ve yönetilen/yönlendirilen fiyatlarda öngörülmeyen bir artış gerçekleşmeyeceği varsayılmaktadır. Maliye politikasının söz konusu çerçeveden belirgin olarak sapması ve bu durumun orta vadeli enflasyon görünümünü olumsuz etkilemesi halinde para politikası duruşunun da güncellenmesi söz konusu olabilecektir. Küresel dengesizlikler karşısında ekonomimizin dayanıklılığını koruması açısından maliye ve finansal sektör politikalarındaki temkinli duruşun sürdürülmesi kritik önem taşımaktadır."
     Toplantı özetinde orta vadede ise mali disiplini kalıcı hale getirecek ve tasarruf açığını azaltacak yapısal reformların güçlendirilmesinin, makroekonomik istikrarı destekleyeceği vurgulanarak, bu yönde atılacak adımların aynı zamanda para politikasının hareket alanını genişletecek ve uzun vadeli kamu borçlanma faizlerinin düşük düzeylerde kalıcı olmasını sağlayarak toplumsal refaha olumlu katkıda bulunacağı kaydedildi.
     PPK Toplantı özetinde bu çerçevede, Orta Vadeli Program'ın gerektirdiği yapısal düzenlemelerin hayata geçirilmesi konusunda atılacak adımların büyük önem taşıdığı ifade edildi.
     (Son)
    
    
    

Bu haberi 220 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir