Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti (1) -2013 yılı ilk çeyreğine ait veriler,…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti (1)
  -2013 yılı ilk çeyreğine ait veriler,…

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti (1) -2013 yılı ilk çeyreğine ait veriler, iktisadi faaliyetteki toparlanmanın sürdüğüne işaret etmektedir" -"Kurul, mevcut politika çerçevesinin cari işlemler açığındaki bozulmayı sınırlayacağı değerlendirmesinde bulunmuştur"

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı özetinde, 2013 yılı ilk çeyreğine ait verilerin, iktisadi faaliyetteki toparlanmanın sürdüğüne işaret ettiği vurgulanarak, sanayi üretiminin ocak ayında aylık bazda artış göstererek, aralık ayındaki düşüşünü kısmen telafi ettiği bildirildi.
     Kurulun 26 Mart tarihli toplantısına ilişkin yayımladığı 29 Mart tarihli toplantı özetinde şubat ayında tüketici fiyatlarının yüzde 0,30 oranında arttığı, yıllık enflasyonun yüzde 7,03'e gerilediği belirtilerek, bu gelişmede gıda fiyatlarının etkisi gözlenirken temel enflasyon göstergeleri ve hizmet fiyatlarının ılımlı seyri koruduğu kaydedildi.
     Gıda ve alkolsüz içecekler grubu fiyatlarının yıllık artış oranının yüzde 5,60'a gerilediği vurgulanan toplantı özetinde işlenmemiş gıda grubunda yıllık enflasyonun özellikle sebze fiyatları kaynaklı olarak yüzde 1,87'ye gerilediği, işlenmiş gıda grubunda ise aylık artış oranındaki yavaşlama eğiliminin bu dönemde belirginleştiği ifade edildi.
     PPK Toplantı özetinde, ekmek ve tahıllar grubunda yurt içi buğday fiyatlarındaki görünüm paralelinde artışların sürmesine karşın diğer işlenmiş gıda ürünlerindeki olumlu seyirle yıllık işlenmiş gıda enflasyonunun şubat ayında yaklaşık yarım puanlık bir azalışla yüzde 8,39'a gerilediği dile getirilerek, öte yandan, öncü göstergelerin işlenmemiş gıda grubunda yıllık enflasyonun Mart ayında yükseleceğine işaret ettiği kaydedildi.
     Şubat ayında enerji fiyatlarının yüzde 0,64 oranında artarken yıllık enerji enflasyonunun yüzde 11,75'e gerilediği belirtilen toplantı özetinde, şu ifadeler eyer verildi:
     "Bu dönemde uluslararası petrol fiyatlarındaki yükselişin etkisiyle yurt içi akaryakıt fiyatları yüzde 1,85 oranında yükselmiştir. Öte yandan, Mart ayı içinde uluslararası petrol fiyatlarının yeniden Ocak Enflasyon Raporu'nda varsayılan seviyeye gerilediği gözlenmektedir. Hizmet grubunda yıllık enflasyon sınırlı bir artışla yüzde 7,21'e yükselmiştir. Alt gruplar bazında bakıldığında, yıllık enflasyon haberleşme ve ulaştırma hizmetlerinde yükselirken kira, lokanta oteller ve diğer hizmetlerde sabit seyretmiştir. Diğer taraftan, mevsimsellikten arındırılmış hizmet fiyatlarının artış eğilimi ile yayılım endeksi Şubat ayında bir miktar yükselse de grup fiyatlarındaki ılımlı seyrin sürdüğü görülmektedir.
     Temel mal grubunda yıllık enflasyon 0,14 puan artarak yüzde 4,46 olmuştur. Giyim grubunda fiyatlar mevsimsel ortalamaların üzerinde bir oranda düşüş kaydederken dayanıklı tüketim malları fiyatlarında otomobil ve mobilya fiyatlarına bağlı olarak yükseliş gözlenmiştir. Böylece, son dönemde gerilemekte olan dayanıklı mal yıllık enflasyonu Şubat ayında yükselmiştir. Giyim ve dayanıklı tüketim dışında kalan temel malların yıllık artış oranındaki yavaşlama ise sürmüştür. Öte yandan, mevsimsellikten arındırılmış veriler temel enflasyon göstergelerinin ana eğilimindeki göreli ılımlı seyrin korunduğuna işaret etmiştir."
    
     -Enflasyonu Etkileyen Unsurlar-
    
     PPK toplantı özetinde, 2013 yılı ilk çeyreğine ait verilerin, iktisadi faaliyetteki toparlanmanın sürdüğüne işaret ettiği vurgulanarak, sanayi üretiminin ocak ayında aylık bazda artış göstererek aralık ayındaki düşüşünü kısmen telafi ettiği kaydedildi.
     Gerek taşıt ve beyaz eşya satışlarının gerekse kredilerin seyrinin iç talebin artış eğiliminde olduğunu ortaya koyduğu ifade edilen toplantı özetinde, İktisadi Yönelim Anketi (İYA) ve Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) gibi anket göstergelerinin de yurt içi nihai talepte hem tüketim hem de yatırım talebi kaynaklı olmak üzere sağlıklı bir toparlanmanın başladığına yönelik sinyaller içerdiği dile getirildi.
     Toplantı özetinde, dış ticaret ve cari dengeye ilişkin son dönem verilerinin iç ve dış talep gelişmelerinin öngörüldüğü şekilde seyrettiğine vurgu yapılarak, "İhracatın ana eğilimi zayıf küresel büyümeye rağmen ürün ve pazar çeşitlendirmesinin desteğiyle nispeten olumlu bir görünüm arz etmektedir. İthalatta ise yurt içi talepteki toparlanmayla birlikte kayda değer bir yükseliş gözlenmektedir. Bu durum cari işlemler açığında bir miktar yükselişe neden olmaktadır. Kurul, mevcut politika çerçevesinin cari işlemler açığındaki bozulmayı sınırlayacağı değerlendirmesinde bulunmuştur. Mevsimsellikten arındırılmış tarım dışı istihdam 2012 yılı Aralık döneminde hız keserek artmaya devam etmiştir. Bununla birlikte, iş gücüne katılım oranındaki yükselişten dolayı işsizlik oranları sınırlı bir artış göstermiştir. Bu dönemde tarım dışı istihdam artışı asıl olarak, 2012 yılı son çeyreğiyle birlikte toparlanma eğilimine giren sanayi sektöründen kaynaklanmıştır. Önümüzdeki dönemde iktisadi faaliyetteki toparlanmaya paralel olarak istihdamın kademeli bir şekilde artmaya devam edeceği öngörülmektedir. Bununla birlikte, küresel ekonomiye dair belirsizlikler yatırım ve istihdam artışını sınırlayabilecek bir unsur olarak önemini korumaktadır" ifadelerine yer verildi.
    
    
    

Bu haberi 206 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir