Merkez Bankası Para Politikası Kurulu kararları -Anadolu Yatırım Araştırma Müdürü Gülizar Türk:…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu kararları
  -Anadolu Yatırım Araştırma Müdürü Gülizar Türk:…

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu kararları -Anadolu Yatırım Araştırma Müdürü Gülizar Türk: -"PPK kararlarında dikkati çeken en önemli not, Merkez Bankası'nın gerekli görülmesi halinde politika faizinde ve koridorun alt bandında indirime gidebileceğinin sinyalini vermesiydi" -"Aralık ayı PPK toplantısında faizde 'ölçülü indirim'in gelme olasılığının arttığını düşünüyoruz"

Anadolu Yatırım Araştırma Müdürü Gülizar Türk, PPK kararlarında dikkati çeken en önemli notun, Merkez Bankası'nın gerekli görülmesi halinde politika faizinde ve koridorun alt bandında indirime gidebileceğinin sinyalini vermesi olduğunu belirtti.
     Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) kararlarını değerlendiren Türk, Merkez Bankası'nın yüzde 5,75 olan politika faizinde ve faiz koridorunun yüzde 5'teki alt bandında değişikliğe gitmediğini, koridorun yüzde 9,50'deki üst bandında 50 baz puan indirime gittiğini belirtti.
     Piyasada koridorun üst bandında bir indirime kesin gözüyle bakıldığını bu nedenle de karar sonrası döviz sepetinde 2,0480 TL'ye kadar geri çekilme yaşandığını belirten Türk, şunları kaydetti:
     "24 Eylül 2014 vadeli gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 6,31 ile günün en yüksek seviyesini gördü. Karar öncesi gösterge faiz günün en düşük seviyesi olan yüzde 6,19'a kadar gerilemişti.
     PPK kararlarında dikkati çeken belki de en önemli not, Merkez Bankası'nın gerekli görülmesi halinde politika faizinde ve koridorun alt bandında indirime gidebileceğinin sinyalini vermesiydi. Başkan Başçı'nın 12 Kasım'daki açıklamaları ve bugünkü karar sonrası aralık ayı PPK toplantısında faizde 'ölçülü indirim'in gelme olasılığının arttığını düşünüyoruz."
    
    
    

Bu haberi 141 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir