Merkez Bankası Para Politikası Kurulu kararları -SDE Ekonomisti Prof. Dr. Kar: -"MB,…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu kararları
  -SDE Ekonomisti Prof. Dr. Kar: 
  -"MB,…

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu kararları -SDE Ekonomisti Prof. Dr. Kar: -"MB, Türkiye'nin kredi notunun yükselmesine paralel yaşanacak likidite bolluğu nedeniyle faiz koridorunu daralttı" -Ekonomist Sönmez: -"Avrupa'daki belirsizlik nedeniyle her yerde 'bekle ve gör' anlayışı hakim. Merkez Bankası da aynı şekilde ihtiyatı elden bırakmıyor"

Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE) Ekonomisti Prof. Dr. Muhsin Kar, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun (PPK) faiz koridorunun üst bandını 50 baz puan düşürerek yüzde 9'a çekmesi ile ilgili, "MB, Türkiye'nin kredi notunun yükselmesine paralel yaşanacak likidite bolluğu nedeniyle faiz koridorunu daralttı" dedi.
     Kar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kararın Türkiye'nin finansal açıdan rahatladığının bir göstergesi olduğunu söyledi.
     "MB, Türkiye'nin kredi notunun yükselmesine paralel yaşanacak likidite bolluğu nedeniyle faiz koridorunu daralttı" diyen Kar, faiz oranındaki düşüşün 50 baz puan seviyesinde olmasını Banka'nın ihtiyatlı duruşunu sürdürmesine bağladı.
     Kar, Merkez Bankası'nın kararlarını alırken siyasetçilerin faiz koridoruna ilişkin eleştirilerine kulak asmadığını ifade ederek, "Kararlarını küresel ekonomideki gelişmeleri takip ederek alıyor ki bu da iyi bir şey" diye konuştu.
    
     -"MB ihtiyatı elden bırakmıyor"-
    
     Ekonomist Mustafa Sönmez de 50 baz puanlık indirimin beklenen bir karar olduğunu belirterek, "Çok radikal bir indirim olmasa da bir trendi ifade etmesi açısından önemli" dedi.
     Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu artırmasının ardından diğer kuruluşlarının da gelecekte benzer kararlar almasının faiz koridoru açısından önemli olacağını kaydeden Sönmez, "Avrupa'daki belirsizlik nedeniyle her yerde 'bekle ve gör' anlayışı hakim. Merkez Bankası da aynı şekilde ihtiyatı elden bırakmıyor" ifadesini kullandı.
     Diğer kredi derecelendirme kuruluşlarının da Türkiye'nin notunu yükseltmesi halinde Türkiye'ye doğru aşırı bir sermaye akışı yaşanabileceğine, bunun da ithalatı artırarak cari açıkta daha fazla bozulmaya neden olabileceğine dikkati çeken Sönmez, söz konusu aşırı sermaye akışını önlemek için faiz koridorunu yüksek tutmanın doğru bir yaklaşım olduğunu sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 182 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir