Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Kararları -Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert:…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Kararları
  -Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert:…

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Kararları -Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert: -"TL'deki değer kazancının sürmesi durumunda MB'nin faiz indirimlerine başlaması beklenebilir" -"Bugün yüzde 6,19 ile tarihi düşük seviyesini gören gösterge tahvilin bileşik faizinde bir süre yüzde 6,2-6,4 bileşik aralığının korunacağını düşünüyoruz" -"Kısa vadede dolar/TL kurunda 1,79'a doğru düşüş görebiliriz, ancak bunun geçici olacağını ve kurun yeniden 1,80 üzerinde dengeleneceğini düşünüyoruz"

Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert, TL'deki değer kazancının sürmesi, reel efektif döviz kurunda 120 seviyesinin aşılması durumunda Merkez Bankası'nın (MB) faiz indirimlerine başlamasının beklenebileceğini belirtti.
     Tufan Cömert, MB Para Politikası Kurulu (PPK) kararları sonrası yaptığı değerlendirmede, MB'nin faiz koridorunun hem tavanını hem de tabanını düşürmeye başladığı bir döneme girilebileceğini, buna ek olarak halen yüzde 5,75 olan politika faizinin de 25 baz puanlık dilimler halinde indirilebileceğini kaydetti.
     TL'deki değer kazancının sürmesi, bir başka deyişle reel efektif döviz kurunda 120 seviyesinin aşılması durumunda MB'nin faiz indirimlerine başlamasının beklenebileceğini dile getiren Cömert, "Bu durumda, fonlama şartlarına duyarlılıklarının çok daha yüksek olması sebebiyle özellikle kısa vadeli tahvil faizlerinde düşüşün süreceğini söyleyebiliriz. Politika faizinde 25 baz puan indirim sonrasında gösterge tahvilin bileşik faizinin yüzde 5,9 bileşik seviyelerini görmesi mümkün" öngörüsünde bulundu.
     Bugün yüzde 6,19 ile tarihi düşük seviyesini gören gösterge tahvilin bileşik faizinde bir süre yüzde 6,2-6,4 bileşik aralığının korunacağını düşündüklerini ifade eden Cömert, "Ancak faiz görünümü çerçevesinde yüzde 6,4 ve üzerindeki faiz seviyelerinde kısa vadeli al-sat amaçlı pozisyon alınabilir" tahminini dile getirdi.
     Daha uzun vadeli yatırımlar için verim eğrisinin 5-10 yıl arası kısmını önermeye devam ettiklerini aktaran Cömert, TL'de ise Fitch sonrası başlayan değerlenme eğiliminin, MB'nin kararlı tutumu nedeniyle sürmesini mümkün görmediklerini vurguladı.
     Cömert, şunları kaydetti:
     "Yılbaşından bu yana TL'de sepet bazında değer kazancı yüzde 5,5 civarında. Bundan sonraki dönemde TL'nin değer kazanmasını engellemek üzere MB'nin elinde ROK mekanizması ve faiz koridoru gibi yeterince güçlü enstrümanlar var. Yüzde 5 olan faiz koridoru tabanının indirilmesi durumunda TL'nin cazibesi daha da azalacak ve TL değer kaybedecektir. Kısa vadede dolar/TL kurunda 1,79'a doğru düşüş görülebilir. Ancak bunun geçici olacağını ve kurun yeniden 1,80 üzerinde dengeleneceğini düşünüyoruz."
    
    
    

Bu haberi 158 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir