Merkez Bankası Para Politikası Kurulu kararları -Şeker Yatırım Ekonomisti İbrahim Aksoy:…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu kararları
  -Şeker Yatırım Ekonomisti İbrahim Aksoy:…

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu kararları -Şeker Yatırım Ekonomisti İbrahim Aksoy: -"Aralık toplantısında gecelik borçlanma faizinde indirime gitme ihtimali sürüyor"

Şeker Yatırım Ekonomisti İbrahim Aksoy, Merkez Bankası (MB) Para Politikası Kurulunun (PPK) Aralık toplantısında gecelik borçlanma faizinde indirime gitme ihtimalinin sürdüğünü belirtti.
     PPK kararı sonrasında AA muhabirine değerlendirmede bulunan Aksoy, MB Başkanı Erdem Başçı'nın geçen hafta başında dövize yaptığı sözlü müdahalenin ardından TL'nin değer kaybettiğini hatırlattı.
     Aksoy, "TL'nin rekabet gücünün korunması için MB tarafından arzulanan bu gelişmenin gecelik borç verme veya politika faizinde indirimi ertelediğini düşünüyoruz" dedi.
     Karar ve açıklamayı TL'nin değeri için olumlu bulduğunu ifade eden Aksoy, şunları kaydetti:
     "Tahvil piyasasında özellikle kısa vadeli kağıtlar için olumsuz olarak değerlendiriyoruz. TL'nin yeniden değer kazanma sürecine girmesi ile birlikte Kurul'un Aralık toplantısında gecelik borçlanma faizinde indirime gitme ihtimalinin sürdüğü görülüyor. Bununla birlikte TL'nin nominal olarak döviz sepeti karşısında 2,05 seviyelerinde kalması Aralık ayında da gecelik borç verme ya da politika faizinin korunması ihtimalini artıracaktır."
    
    
    

Bu haberi 158 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir