Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Kararları -OYAK Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin:…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Kararları
  -OYAK Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin:…

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Kararları -OYAK Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin: -"Fitch'in kararının sermaye akımlarını hızlandırma, bu anlamda da finansal istikrarı zedeleme riski taşıdığından Kurul'un hem büyümeyi desteklemek hem de sermaye akımlarını törpülemek adına önümüzdeki dönemde de düşük faiz ortamına devam edeceğini düşünüyoruz."

OYAK Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin, "Fitch'in kararının sermaye akımlarını hızlandırma, bu anlamda da finansal istikrarı zedeleme riski taşıdığından Kurul'u hem büyümeyi desteklemek hem de sermaye akımlarını törpülemek adına önümüzdeki dönemde de düşük faiz ortamına devam edeceğini düşünüyoruz" dedi.
     Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısı değerlendirmede bulunan Girgin, Merkez Bankası PPK'nın beklentileri dahilinde politika faizini ve alt bandı sabit tutarken faiz koridorunun üst bandında 50 baz puan indirime gittiğini belirterek, "Açıklamanın ayrıntılarına bakıldığında Kurul'un iç taleple ilgili ılımlı toparlanmanın devamı ve bu anlamda enflasyonu destekleyen görünümün korunmasını beklediğini görüyoruz" dedi.
     Enflasyon tarafında ise daha önce Ankara'da yatırımcılar toplantısında da belirttiği üzere yıl sonu enflasyon tahmini olan yüzde 7,4'ün altında kalabileceğinin belirtildiğini hatırlatan Girgin, "Açıklamayı bir önceki açıklamadan ayıran en önemli nokta finansal istikrarı desteklemek adına politika faiz oranınında ve gecelik borçlanma faizinde bir indirime gidilebileceğinden bahsedilmiş olmasıdır" ifadelerini kullandı.
     Girgin, şunları kaydetti:
     "Biz Fitch'in Türkiye'yi yatırım yapılabilir seviyeye çıkarmadan önce yaptığımız değerlendirmelerde de özellikle büyümeyi desteklemek adına Kurul'un politika faizinde bir indirime gidebileceğini öngörmüştük. Fitch'in kararının sermaye akımlarını hızlandırma bu anlamda da finansal istikrarı zedeleme riski taşıdığından Kurul'u hem büyümeyi desteklemek hem de sermaye akımlarını törpülemek adına önümüzdeki dönemde de düşük faiz ortamına devam edeceğini düşünüyoruz."
    
    
    

Bu haberi 187 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir