Merkez Bankası Para Politikası Kurulu kararları -Trusted Sources Türkiye Ekonomisti Şevin Ekinci:…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu kararları
  -Trusted Sources Türkiye Ekonomisti Şevin Ekinci:…

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu kararları -Trusted Sources Türkiye Ekonomisti Şevin Ekinci: -"Merkez Bankası'nın uzunca bir süre daha (6 ay kadar) politika faizinde indirime gitmesini beklemiyorum"

Trusted Sources Türkiye Ekonomisti Şevin Ekinci, Merkez Bankası'nın uzunca bir süre daha politika faizinde indirime gitmesini beklemediğini belirtti.
     Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) kararlarını değerlendiren Ekinci, kararın beklentiler paralelinde geldiğini belirtti.
     Ekinci, ekonomideki dinamiklerin göz önüne alındığında kararın çok yerinde olduğunu düşündüğünü ifade ederek, şunları kaydetti:
     "Her ne kadar ihracat performansı beklentilerin üzerinde gerçekleşiyor olsa da gelişmiş ülkelerde görülen büyümede yaşanan yavaşlamanın olası olumsuz etkilerine karşı önlem almak gerekmektedir. Öte yandan MB Başkanı Başçı kurun değerli seviyesine gerek gördükleri takdirde müdahale edebileceklerini belirtmişti.
     Doğrudan müdahaleden önce faiz üst koridorunda bir miktar indirimle buna karşı aksiyon almalarını bekliyordum. Enflasyon tarafında kasım ayında yüzde 1 seviyesinde aylık bir artış olsa dahi enflasyon sene sonunu yüzde 7 seviyesinde kapatacaktır. Bu yüzden Merkez Bankası'nın faizi indirme konusunda eli rahattı. Ancak ben Merkez Bankası'nın uzunca bir süre daha (6 ay kadar) politika faizinde indirime gitmesini beklemiyorum. Çünkü halihazırda orta vadeli enflasyon hedefi yüzde 5 ve mevcut seviye bundan çok uzakta. Eylül ayında yüzde 6,1 olarak gerçekleşen yıllık sanayi üretimi rakamı büyümenin çok büyük bir risk altında olmadığını gösteriyor."
    
    
    

Bu haberi 226 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir