Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti (2) -"Kurul, rezerv opsiyonu katsayıları…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti (2)
  -"Kurul, rezerv opsiyonu katsayıları…

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti (2) -"Kurul, rezerv opsiyonu katsayıları artırılırken faiz koridorunun ölçülü olarak daraltılmasının finansal istikrarı destekleyeceği değerlendirmesinde bulundu, gerekli görülmesi halinde önümüzdeki dönemde aynı doğrultuda ölçülü bir adım atılabileceğini ifade etti" -"Kurul, enflasyondaki düşüşün yılın son çeyreğinde belirginleşeceğini tahmin etmektedir" -"Yakın dönemde yaşanan gelişmeler finansal piyasalarda risk algılamalarının kısmen iyileşmesine neden olsa da, küresel ekonomiye dair belirsizliklerin sürmesi nedeniyle para politikasında her iki yönde de esnekliğin korunmasının uygun olacağı belirtildi"

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun (PPK), rezerv opsiyonu katsayıları artırılırken faiz koridorunun ölçülü olarak daraltılmasının finansal istikrarı destekleyeceği değerlendirmesinde bulunulduğu, gerekli görülmesi halinde önümüzdeki dönemde aynı doğrultuda ölçülü bir adım atılabileceğini ifade ettiği belirtildi.
     Kurulun, 18 Ekim tarihli toplantı özetinde yer alan "Para Politikası ve Riskler" başlıklı bölümünde, Kurul, rezerv opsiyonu katsayıları artırılırken faiz koridorunun ölçülü olarak daraltılmasının finansal istikrarı destekleyeceği değerlendirmesinde bulundu.
     Gerekli görülmesi halinde önümüzdeki dönemde aynı doğrultuda ölçülü bir adım atılabileceği ifade edildi.
     Toplantı özetine göre, toplantıda ayrıca Enflasyon Raporu'nda yer alması öngörülen tahminlerin de değerlendirildiği belirtilirken, Kurul'un, enflasyondaki düşüşün yılın son çeyreğinde belirginleşeceğini tahmin ettiği, bununla birlikte, yönetilen/yönlendirilen fiyatlar ve enerji fiyatlarındaki artışlarla enflasyonun bir süre daha hedefin üzerinde seyredecek olmasının fiyatlama davranışlarına dair temkinli bir duruşu gerektirdiği kaydedildi.
     Yakın dönemde yaşanan gelişmeler finansal piyasalarda risk algılamalarının kısmen iyileşmesine neden olsa da, küresel ekonomiye dair belirsizliklerin sürmesi nedeniyle para politikasında her iki yönde de esnekliğin korunmasının uygun olacağı belirtildi.
     Gelişmiş ülke ekonomilerinde kamu, hane-halkı ve bankaların bilanço düzeltme sürecine dair belirsizliklerin sürdüğü, küresel ekonominin henüz arzu edilen ölçüde toparlanamamasının gelişmiş ülkelerdeki parasal genişleme politikalarının devam etmesine neden olduğu kaydedildi. Avro Bölgesi'ndeki sorunların çözümüne dair atılan adımlara rağmen finansal sistemde süregelen kırılganlıklar, çevre ülkelerde yüksek seyreden borçlanma maliyetleri ve büyüme görünümünün zayıf seyrinin küresel risk iştahının her türlü yeni gelişmelere karşı duyarlılığının yüksek kalmasına neden olduğu vurgulandı.
     Toplantı özetine göre, dolayısıyla, önümüzdeki dönemde kısa vadeli sermaye hareketlerindeki oynaklığın sürmesinin yüksek bir olasılık olarak görülüyor. Böyle bir konjonktürde, para politikasının her iki yönde de esnekliğini koruması önem taşıyor. Bu doğrultuda, alınan tedbirlerin krediler, yurt içi talep ve enflasyon beklentileri üzerindeki etkileri dikkatle takip edilirken, Türk Lirası fonlama miktarı gerekli görüldüğünde aşağı veya yukarı yönlü ayarlanabilecek.
    
     -"Tedbirler kötü olasılıkları azalttı"-
    
     2012 yılı üçüncü çeyreğinde gelişmiş ülke merkez bankalarınca alınan tedbirlerin küresel finans piyasalarındaki en kötü olasılıkları azalttığı ve dalgalanmaları sınırladığı vurgulanan toplantı özetinde, şunlar kaydedildi:
     "Bununla birlikte, politika önlemlerinin uygulamasına dair belirsizlikler önemini korumaktadır. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bu belirsizlik döneminde gerektiğinde kullanmak üzere elinde yeterince politika aracı bulundurmaktadır.
     Küresel büyüme görünümünün uzun süre zayıf seyretmesi durumunda, gelişmiş ülke merkez bankalarının parasal genişleme paketlerini devam ettirme olasılığı bulunmaktadır. Yeni tedbirlerin süresinin uzaması Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler için makro finansal riskleri besleyebilecek. Söz konusu durumda kısa vadeli sermaye akımlarında yaşanabilecek ivmelenme, hızlı kredi genişlemesi ve yerli para üzerinde oluşabilecek değerlenme baskısı ekonomimizdeki dengelenme sürecini yavaşlatabilecek.
     Bu riskin gerçekleşmesi halinde Kurul, kısa vadeli faizleri düşük düzeylerde tutarken zorunlu karşılıklar gibi makro ihtiyati araçlarla sıkılaştırmaya gidebilecek, ayrıca, rezerv opsiyonu mekanizmasının da otomatik dengeleyici özelliği ile finansal istikrarı destekleyecek."
    
     -"Emtia fiyatlarına karşı gerektiğinde tedbir alınacak"-
    
     Küresel parasal genişleme politikalarının emtia fiyatları üzerinde de risk oluşturduğu vurgulanan özette, "Ancak, söz konusu politikaların daha çok küresel talebin zayıf olduğu zamanlarda uygulanıyor olması emtia fiyatlarının genel enflasyonist baskısını sınırlayabilmektedir. Bununla birlikte Kurul, emtia fiyatlarındaki artışların uzun süreli olması ve bu durumun fiyatlama davranışlarını bozma olasılığının ortaya çıkması halinde gereken sıkılaştırıcı politika tedbirlerini alacak" ifadelerine yer verildi.
     Öte yandan, küresel ekonomiye dair sorunların beklenenden daha hızlı ve kararlı bir şekilde çözülmesi halinde toplam talep ve emtia fiyatlarında öngörülenden daha hızlı bir artış ortaya çıkabileceğine işaret edilen özette, böyle bir durumda orta vadeli enflasyon baskılarının söz konusu olabileceğinden bütün politika araçlarının sıkılaştırıcı yönde kullanılabileceği ifade edildi.
     İşlenmemiş gıda fiyatlarındaki gelişmelerin 2012 yıl sonunda enflasyonun öngörülenden daha olumlu gerçekleşmesine yol açabileceği belirtilen toplantı özetinde, öncü verilerin olumlu seyrine rağmen, Enflasyon Raporu'nda tahminler üretilirken temkinli bir yaklaşım izlendiği ve bu grupta yılın son çeyreğinde fiyat artışlarının geçtiğimiz yıllara yakın oranlarda gerçekleşeceği varsayıldı. İşlenmemiş gıda fiyatlarında varsayılandan daha olumlu bir gelişme gözlenmesi halinde, enflasyon yıl sonunda Ekim Enflasyon Raporu'ndaki baz senaryoda öngörülenden daha düşük seviyelere inebileceği kaydedildi.
    
     -"Para politikası duruşu da güncellenebilecek"-
    
     Kurulun, para politikası stratejisini oluştururken maliye politikasına ilişkin gelişmeleri yakından takip ettiği dile getirilen toplantı özetinde şu ifadelere yer verildi:
     "Mevcut enflasyon tahminleri üretilirken Orta Vadeli Program'da belirlenen çerçeve esas alındı. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde mali disiplinin korunacağı ve yönetilen/yönlendirilen fiyatlarda öngörülmeyen bir artış gerçekleşmeyeceği varsayılmaktadır.
     Maliye politikasının söz konusu çerçeveden belirgin olarak sapması ve bu durumun orta vadeli enflasyon görünümünü olumsuz etkilemesi halinde para politikası duruşunun da güncellenmesi söz konusu olabilecek.
     Küresel konjonktürdeki belirsizliklere karşı ekonomimizin dayanıklılığının korunması açısından ihtiyatlı maliye politikaları kritik önem taşımaktadır. Orta vadede ise mali disiplini kalıcı hale getirecek ve tasarruf açığını azaltacak yapısal reformların güçlendirilmesi, ülkemizin kredi riskindeki göreli iyileşmeye katkıda bulunarak fiyat istikrarını ve finansal istikrarı destekleyecek. Bu yönde atılacak adımlar aynı zamanda para politikasının hareket alanını genişletecek ve uzun vadeli kamu borçlanma faizlerinin düşük düzeylerde kalıcı olmasını sağlayarak toplumsal refahı destekleyecek.
     Bu çerçevede, Orta Vadeli Program'ın gerektirdiği yapısal düzenlemelerin hayata geçirilmesi konusunda atılacak adımlar büyük önem taşımaktadır."
     (Son)
    
    
    

Bu haberi 200 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir