Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti (1) -"Yönetilen/yönlendirilen fiyatlardaki…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti (1)
  -"Yönetilen/yönlendirilen fiyatlardaki…

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti (1) -"Yönetilen/yönlendirilen fiyatlardaki artışlar ile vergi ayarlamalarının etkileri kısmen eylül ayında gözlenirken, etkinin önemli kısmı ekim ayına yansıyacaktır" -"Doğalgaz ve elektrik tarifelerinde yapılan ayarlamanın da etkisiyle enerji fiyatları ekim ayında önemli bir oranda yükselecektir. Söz konusu artışların bu ayda yıllık enflasyona doğrudan etkisinin 0,8 puan civarında olacağı öngörülmektedir" -"Kurul, üçüncü çeyrekte tüketici ve yatırımcı güveni ile imalat sanayi yatırım eğilimindeki düşüşlerin iktisadi faaliyeti sınırlayabileceğini belirtti"

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), yönetilen/yönlendirilen fiyatlardaki artışlar ile vergi ayarlamalarının etkilerinin kısmen eylül ayında gözlendiği, etkinin önemli kısmının ekim ayına yansıyacağını belirtti.
     Kurulun, 24 Ekim tarihli toplantı özetinde yer alan enflasyon gelişmeleri başlıklı bölümde, eylül ayında tüketici fiyatlarının yüzde 1,03 oranında arttığı, yıllık enflasyonun yüzde 9,19'a yükseldiği hatırlatıldı. Bu yükselişte enerji ve işlenmemiş gıda fiyatlarının belirleyici olduğu ve temel enflasyon göstergelerinin olumlu seyrini koruduğu kaydedildi. Yönetilen/yönlendirilen fiyatlardaki artışlar ile vergi ayarlamalarının etkilerinin kısmen eylül ayında gözlendiği, etkinin önemli kısmının ise ekim ayına yansıyacağı ifade edildi.
     Toplantı özetine göre, gıda ve alkolsüz içecekler grubunda yıllık enflasyon yüzde 10,39'a yükseldi. Mevsimsellikten arındırılmış işlenmemiş gıda fiyatlarındaki yükselişin hızı azalmakla birlikte, eylül ayında da sürmesiyle yıllık işlenmemiş gıda enflasyonu yükseldi. Bununla birlikte, öncü göstergeler ekim ayında işlenmemiş gıda yıllık enflasyonunun sebze fiyatları kaynaklı olarak belirgin bir azalış kaydedeceğine işaret etti. İşlenmiş gıda grubunda ekmek ve tahıl grubu fiyatları artmaya devam ederken, buğday fiyatlarındaki artışın ekmek dışındaki diğer tahıl ürünlerine de yansımaya başladığı görüldü. Bu dönemde işlenmiş gıda grubunda yıllık enflasyon baz etkisiyle gerilemeye devam ederken öncü göstergeler işlenmiş gıda fiyatlarında yüksek oranlı aylık artış eğiliminin ekim ayında da sürebileceğine işaret etti.
     Enerji fiyatları petrol fiyatlarındaki yüksek seyre bağlı olarak akaryakıt ve tüp gaz fiyatlarındaki artış ile eylül ayında yüzde 2,43 oranında yükseldi. Bu yükselişte akaryakıttan alınan maktu ÖTV miktarının artırılması da etkili oldu. Ancak düzenlemenin 22 Eylül'de yürürlüğe girmesinden dolayı vergi artışının büyük bir kısmı ekim ayı enflasyonuna yansıyacak. Buna ek olarak, doğalgaz ve elektrik tarifelerinde yapılan ayarlamanın da etkisiyle enerji fiyatları ekim ayında önemli bir oranda yükselecek. Söz konusu artışların bu ayda yıllık enflasyona doğrudan etkisinin 0,8 puan civarında olacağı öngörüldü.
     Hizmet grubunda yıllık enflasyon mayıs ayından bu yana olan yatay seyrini sürdürdü. Eylül ayında yıllık enflasyon lokanta otel ve haberleşme hizmetlerinde yükselirken ulaştırma hizmetleri ve kirada geriledi. Bu dönemde üniversite harçlarına ilişkin yapılan düzenleme neticesinde eğitim grubu fiyatları aylık bazda yüzde 1,19 oranında geriledi. Eylül ayında hizmet fiyatlarına ilişkin yayılım endeksinde sınırlı bir artış gözlenirken mevsimsellikten arındırılmış fiyatların ana eğilimindeki ılımlı seyir korundu.
     Temel mal grubu yıllık enflasyonu eylül ayında 1 puan geriledi. Giyim grubu dışındaki temel mallarda yıllık enflasyon azalırken özellikle dayanıklı mal enflasyonunda belirgin bir yavaşlama gözlendi.
     Sonuç olarak, toplam talep koşullarının enflasyona sunduğu destek ve maliyet baskılarının sınırlı kalması sonucunda temel enflasyon göstergelerinin ana eğilimindeki yavaşlama devam etti. İşlenmemiş gıda fiyatlarında geçmiş yıllara kıyasla kaydedilen olumlu seyir de kısa vadede yıllık enflasyondaki aşağı yönlü eğilimi destekleyecektir. Bu çerçevede Kurul, enflasyondaki düşüşün yılın son çeyreğinde belirginleşeceğini tahmin etmektedir.
    
     -Enflasyonu etkileyen unsurlar-
    
     Toplantı özetine göre, yurt içi nihai talep ılımlı seyretmeye devam etmektedir. Ağustos ayında sanayi üretiminde yüksek oranlı azalış gözlense de, bu azalışta bazı üretim sektörlerinde resmi tatiller dışında yapılan ek tatillerin etkili olduğu düşünülüyor. Bu çerçevede Kurul, ağustos ayı üretim verilerinin ılımlı büyüme görünümü ile uyumlu olduğu değerlendirmesinde bulundu.
     Yakın döneme ilişkin veriler üçüncü çeyrekte iktisadi faaliyette ılımlı artışa işaret etti. Otomobil ve hafif ticari araç satışları üçüncü çeyrekte belirgin biçimde artarken, ağır ticari araç satışları eylül ayındaki güçlü artışa karşın dönemlik bazda geriledi. Öte yandan beyaz eşya satışları yataya yakın bir seyir izlerken CNBC-e tüketim endeksinde dönemlik bazda sınırlı artış gözlendi. İmalat sanayi firmalarının gelecek üç aya ilişkin sipariş beklentileri son üç aydır hem iç hem de dış piyasa siparişleri kaynaklı olarak artarken kapasite kullanım oranı bu dönemde yatay seyretti. Buna karşın Kurul, üçüncü çeyrekte tüketici ve yatırımcı güveni ile imalat sanayi yatırım eğilimindeki düşüşlerin iktisadi faaliyeti sınırlayabileceğini belirtti.
     İç ve dış talep arasındaki dengelenme öngörüldüğü şekilde devam etti. Kredi büyümesindeki yavaşlama ve göreli fiyat hareketlerine bağlı olarak ithalat yıllık bazda gerilerken, küresel büyüme görünümündeki zayıflamaya rağmen ihracat artış eğilimini korudu. Bu çerçevede, toplam talep koşulları enflasyondaki düşüşü desteklerken 12 aylık birikimli cari işlemler açığı kademeli olarak azalmaya devam etti.
     Temmuz döneminde tarım dışı istihdamdaki gerilemenin etkisiyle işsizlik oranı artış gösterdi. Tarım dışı istihdamdaki düşüş inşaat ve hizmet sektörlerinden kaynaklandı. Sanayi istihdamı ise nisan döneminden itibaren süregelen zayıf seyrini koruyarak bu dönemde de yatay seyretti. Sanayi istihdamına ilişkin öncü göstergeler üçüncü çeyrekte istihdam artış hızının yavaşladığı yönünde sinyal verirken, işgücü piyasasına ilişkin diğer göstergeler ise ağustos-eylül dönemi için bir miktar kötüleşmekle birlikte büyük ölçüde durağan bir yapıya işaret etti. Bununla birlikte, küresel ekonomiye dair belirsizlikler önümüzdeki dönemde yatırım ve istihdam artışını sınırlayabilecek bir unsur olarak önemini korudu.
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 161 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir