Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti: (2)

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti: (2)

"Kurul, enflasyondaki düşüşün yılın son çeyreğinde belirginleşeceğini tahmin ediyor""Rezerv opsiyonu mekanizması, sermaye akımlarının yurt içi piyasalar üzerinde oluşturduğu oynaklığı azaltması bakımından, faiz koridoruna olan ihtiyacı kısmen azalttı"

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) Toplantı Özeti'nde, enflasyondaki düşüşün yılın son çeyreğinde belirginleşeceği tahminine yer verildi.
     Kurulun, 25 Eylül tarihli toplantı özetinde yer alan Para Politikası ve Riskler başlıklı bölümüne göre, yaşanan gelişmeler ışığında toplam talep koşullarının enflasyondaki düşüşü desteklediği değerlendirildi.
     Bunun yanı sıra, imalat sanayi fiyatlarındaki ılımlı seyir de maliyet baskılarının azalmasında temel enflasyon dinamiklerini olumlu etkiliyor.
     Bu çerçevede, geçtiğimiz yılın baz etkisi de göz önüne alındığında, enflasyondaki düşüşün yılın son çeyreğinde belirginleşeceği tahmin ediliyor. Bununla birlikte, enerji fiyatlarındaki artışlar ve enflasyonun bir süre daha hedefin üzerinde seyredecek olması fiyatlama davranışlarına dair temkinli bir duruş gerektiriyor.
     Kurul Enflasyon Raporunda belirtilen "gelişmiş ülke merkez bankalarının ek parasal genişlemeye gitme olasılığı" senaryosu kısmen gerçekleşti. Nitekim yakın dönemde yaşanan gelişmeler küresel finansal piyasalarında risk iştahının artmasına neden oldu.
     Bu durum sermaye girişlerini hızlandırma potansiyeli taşıyor. Böyle bir konjonktürde rezerv opsiyonu katsayıları bir miktar daha artırılırken, faiz koridorunun daraltılmasının finansal istikrarı destekleyeceği değerlendirildi. Ayrıca, gerekli görülmesi halinde önümüzdeki dönemde aynı doğrultuda ölçülü bir adım atılabilecek.
    
     -Enflasyon görünümüne göre para politikası duruşu güncellenebilecek-

    
     Rezerv opsiyonu mekanizması, sermaye akımlarının yurt içi piyasalar üzerinde oluşturduğu oynaklığı azaltması bakımından, faiz koridoruna olan ihtiyacı kısmen azalttı.
     Bununla birlikte Kurul, faiz koridorunun hem kredi aktarım mekanizması hem de etkin likidite yönetimi açısından farklı işlevleri olduğunu hatırlattı. Dolayısıyla, faiz koridorunun fiyat istikrarına ve finansal istikrara yönelik etkin bir politika aracı olarak kullanılmaya devam edileceği belirtildi.
     Kurul, yakın dönemde yaşanan gelişmelerin finansal piyasalarda risk algılamalarının kısmen iyileşmesine neden olsa da, küresel ekonomiye dair belirsizliklerin sürmesinin para politikasında her iki yönde de esnekliğin korunmasını gerektirtirdiğini ifade etii.
     Bu doğrultuda, alınan tedbirlerin krediler, yurt içi talep ve enflasyon beklentileri üzerindeki etkilerinin dikkatle takip edileceği, Türk lirası fonlama miktarı gerekli görüldüğünde aşağı veya yukarı yönlü ayarlanacağı kaydedildi.
     Kurulun, para politikası stratejisini oluştururken maliye politikasına ilişkin gelişmeleri yakından takip edeceği, mevcut para politikası duruşunun, mali disiplinin süreceğini ve yönetilen/yönlendirilen fiyatlardaki ayarlamaların enflasyon hedefi ile uyumlu gerçekleşeceğini ve maliye politikasının söz konusu çerçeveden belirgin olarak sapması ve bu durumun orta vadeli enflasyon görünümünü olumsuz etkilemesi halinde para politikası duruşunun da güncellenmesi söz konusu olabileceği ifade edildi.
    
     -"Ekonominin dayanıklılığının korunması kritik önem taşıyor"-

    
     Son yıllarda uygulanan ihtiyatlı maliye politikalarının gelecek dönemde de devam etmesi küresel konjonktürdeki belirsizliklere karşı ekonominin dayanıklılığının korunması açısından kritik önem taşıyor. Orta vadede ise mali disiplini kalıcı hale getirecek ve tasarruf açığını azaltacak yapısal reformların sürdürülmesi, Türkiye'nin kredi riskindeki göreli iyileşmeye katkıda bulunarak fiyat istikrarını ve finansal istikrarı destekleyecek.
     Bu yönde atılacak adımlar aynı zamanda para politikasının hareket alanını genişletecek ve uzun vadeli kamu borçlanma faizlerinin düşük düzeylerde kalıcı olmasını sağlayarak, toplumsal refahı destekleyecek. Bu çerçevede, OVP'nin gerektirdiği yapısal düzenlemelerin hayata geçirilmesi konusunda atılacak adımlar büyük önem taşıyor.
     (Bitti)
    
    
    


Bu haberi 222 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir