Merkez Bankası Ödemeler Dengesi Raporu 2012-I: -"Son dönemlerde ihracatta bölgesel ve sektörel…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası Ödemeler Dengesi Raporu 2012-I:
  -"Son dönemlerde ihracatta bölgesel ve sektörel…

Merkez Bankası Ödemeler Dengesi Raporu 2012-I: -"Son dönemlerde ihracatta bölgesel ve sektörel bazda çeşitliliğin artmasıyla, AB ülkelerindeki zayıf seyrin ihracattaki olumsuz etkisinin telafi edilebilmesi sağlanmıştır"

Merkez Bankası açıklamasında "Son dönemlerde ihracatta bölgesel ve sektörel bazda çeşitliliğin artmasıyla, AB ülkelerindeki zayıf seyrin ihracattaki olumsuz etkisinin telafi edilebilmesi sağlanmıştır" denildi.
     Merkez Bankası tarafından yayımlanan Ödemeler Dengesi Raporu 2012-I'de ihracatta kriz sonrası dönemde başlayan ılımlı ve istikrarlı artış sürecinin, 2012 yılının ilk çeyreğinde de devam ettiği belirtilerek, şu değerlendirmelerde bulunuldu:
     "2011 yılının ikinci yarısından itibaren Avrupa finans piyasalarında derinleşmeye başlayan sorunların yarattığı belirsizlikler, Türkiye'nin en büyük ihracat pazarı olan Avrupa Birliği ülkelerine yapılan ihracatın hız kesmesine neden olmuş. Ancak, son dönemlerde ihracatta bölgesel ve sektörel bazda çeşitliliğin artmasıyla, AB ülkelerindeki zayıf seyrin ihracattaki olumsuz etkisinin telafi edilebilmesi sağlanmıştır. İhracattaki istikrarlı artış ile birlikte ithalattaki yavaşlamanın dış ticaret dengesinde meydana getirdiği iyileşme cari açığın daralmasında belirleyici olmuştur.
     Ödemeler dengesi tanımlamasına göre dış ticaret açığı, 2012 yılının ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 19,4 azalmış olup, yıllık dış ticaret açığı 85,5 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşmiştir. Öte yandan, 2011 yılının ikinci yarısında dış ticaret açığında gözlenen yavaşlama eğilimi devam etmiştir.
     2012 yılı Ocak-Mart döneminde cari işlemler hesabı 16,3 milyar ABD doları açık vermiş, yıllık cari işlemler açığı 71,9 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşmiştir. Böylece, mevsimsellikten arındırılmış verilerle cari işlemler açığı ve enerji dışı cari işlemler açığı 2011 yılı dördüncü çeyreğine kıyasla azalmaya devam etmiştir."
     Raporda, net hizmet gelirlerinin, 2012 yılı birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 35,2 oranında arttığı, bu dönemde, turizm giderlerinin gelirlere oranla daha hızlı azalmasının, net turizm gelirlerini, ithalattaki düşüşe paralel olarak navlun giderlerinin azalmasının da net taşımacılık gelirlerini yükselttiği belirtildi.
     2012 yılının ilk çeyreğinde, rezerv değişimleri (TCMB, bankalar ve diğer sektörler) ile IMF kredileri hariç tutulduğunda, 11,6 milyar dolarlık sermaye girişinin gerçekleştiği ifade edilen raporda, şunlar kaydedildi:
     "Bir önceki yılın ilk çeyreğiyle karşılaştırıldığında, bu yılın aynı çeyreğinde bankaların net kredi geri ödeyicisi oldukları gözlenmiştir. Sermaye girişlerinin temel kaynakları, yurt dışında yerleşik kişi ve bankaların yurt içinde yerleşik bankalar nezdindeki mevduatları, borç senetleri (Hazine ve bankaların yurt dışı tahvil ihraçları) kaynaklı portföy girişleri ile doğrudan yabancı yatırımlar (DYY) olmuştur. Bu dönemde finansman kaynakları içinde, portföy yatırımları ile kısa vadeli sermaye girişlerinin payının arttığı, DYY ve uzun vadeli sermaye girişlerinin payının ise azaldığı gözlenmiştir.
     Türkiye'deki yerleşiklerin yurt dışı yerleşiklerden olan finansal alacakları ve rezerv varlıkları ile yurt dışı yerleşiklere olan finansal yükümlülüklerinin belli bir tarihteki stok değerini gösteren Uluslararası Yatırım Pozisyonu'na göre, 2012 yılı birinci çeyrek sonu itibarıyla Türkiye'nin yurt dışı varlıkları 182,2 milyar doları, yükümlülükleri ise 561,7 milyar doları olarak gerçekleşmiştir."
    
    
    

Bu haberi 161 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir