Merkez Bankası'nın zorunlu karşılık kararı Resmi Gazete'de

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası'nın zorunlu karşılık kararı Resmi Gazete'de

Merkez Bankası'nın zorunlu karşılık kararı Resmi Gazete'de

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB), Türk Lirası zorunlu karşılıkların döviz olarak tesis edilmesine ilişkin üst sınırı yüzde 60'a, altın olarak tesis edilecek kısmı için ise yüzde 30'a yükseltmesine ilişkin kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
     "Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ'de (Sayı: 2005/1) Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ"e göre, Türk Lirası yükümlülükler için tutulması gereken zorunlu karşılıkların en fazla yüzde 60'ı; ilk yüzde 40'lık dilimine denk gelen tutarı "1,1", yüzde 5'lik ikinci dilimine denk gelen tutarı "1,4", yüzde 5'lik üçüncü dilimine denk gelen tutarı "1,7", yüzde 5'lik dördüncü dilimine denk gelen tutarı "1,9", yüzde 5'lik beşinci dilimine denk gelen tutarı "2" katsayısıyla çarpılmak suretiyle bulunan toplam tutar üzerinden, en az yüzde 50'si ABD doları cinsinden olmak üzere ABD doları veya avro döviz cinslerinden, en fazla yüzde 30'u; ilk yüzde 20'lik dilimine denk gelen tutarı "1", yüzde 5'lik ikinci dilimine denk gelen tutarı "1,5", yüzde 5'lik üçüncü dilimine denk gelen tutarı "2" katsayısıyla çarpılmak suretiyle bulunan toplam tutar üzerinden standart altın cinsinden bloke hesaplarda tutulabilecek.
     Türk Lirası yükümlülükler için tesis edilmesi gereken zorunlu karşılıkların yabancı para olarak tutulabilecek kısmına ilişkin hüküm yürürlüğe girdi. Zorunlu karşılıkların en fazla yüzde 30'a kadar bölümünün altın cinsinden tutulmasına ilişkin hüküm ise 31 Ağustos'ta yürürlüğe girecek.
    
    
    

Bu haberi 148 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir