Merkez Bankası'nın faiz koridorunu daraltması -Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası'nın faiz koridorunu daraltması
  -Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir…

Merkez Bankası'nın faiz koridorunu daraltması -Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan: -"Olası bir not artırımıyla Türkiye'nin yatırım yapılabilir ülke konumuna geçmesi TCMB'nin daha aktif rol almasına neden olabilir" -"Yılın son aylarında enflasyonda düşüş bekleniyor olsa da, TCMB kontrolü elinde tutmak niyetinde"

Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan, olası bir not artırımıyla Türkiye'nin yatırım yapılabilir ülke konumuna geçmesinin Merkez Bankası'nın daha aktif rol almasını sağlayacağını belirtti.
     Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) kararlarını değerlendiren Doğan, TCMB'nin borç verme faiz oranını 50 baz puanlık indirimle yüzde 9,50'ye çektiğini ve bununla birlikte rezerv opsiyon katsayısının (ROK) her diliminde de 0,1 puanlık artış gerçekleştirdiğini belirtti.
     Doğan, açıklamadan faiz koridorundaki indirimin ve ROK artışının kademeli olarak devam edeceğinin anlaşılacağını ifade ederek, şunları kaydetti:
     "Bugünkü karara baktığımızda TCMB'nin temkinli bir seyir izlediğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Yılın son aylarında enflasyonda düşüş bekleniyor olsa da, TCMB kontrolü elinde tutmak niyetinde. TCMB'nin özellikle not artışı spekülatiflerinin seyrini izleme eğiliminde olacağını düşünüyoruz. Olası bir not artırımıyla Türkiye'nin yatırım yapılabilir ülke konumuna geçmesi TCMB'nin daha aktif rol almasına neden olabilir. Olası bir not artışının neden olacağı artan borçlanma ve likidite imkanları, yeni sıcak para akımları, düşük kur ve bunun neden olacağı ithalat ve cari açık artışı, artan borçluluk oranları, artan kredi hacmi, hızlı büyüme ve enflasyon artışı TCMB'yi zorlayacak başlıklar olacak. Bu süreç gerçekleşecek olursa TCMB'nin elindeki enstrümanları daha etkin kullanması gereken bir dönem yaşayacağız. Bu nedenle TCMB'nin şu anki temkinli yaklaşımını doğru bir yaklaşım olarak değerlendiriyoruz. Buna karşın bu kararların İMKB tarafında sınırlı bir satış getirmesi muhtemel. Bayram öncesinde risk almak istemeyen yatırımcıların satışları da tetiklenebilir. Bu nedenle İMKB bugün ve yarın son günlere göre biraz daha zayıf bir seyir izleyebilir. Biraz daha temkinli olmakta fayda var."
    
    
    

Bu haberi 138 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir