Merkez Bankası'nın faiz koridorunu daraltması -ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren:…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası'nın faiz koridorunu daraltması
  -ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren:…

Merkez Bankası'nın faiz koridorunu daraltması -ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren: -"Önümüzdeki dönemde üst bandın daraltılmaya devam edilmesi yüksek olasılık. Ancak burada biraz daha kritik olan önümüzdeki hafta açıklanacak Enflasyon Raporu'nda TCMB'nin revize enflasyon hedefleri"

ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren, önümüzdeki dönemde üst bandın daraltılmaya devam edilmesi olasılığının yüksek olduğunu belirterek, "Ancak burada biraz daha kritik olan önümüzdeki hafta açıklanacak Enflasyon Raporu'nda TCMB'nin revize enflasyon hedefleri" dedi.
     Merkez Bankası'nın bugün yayınladığı Para Politikası Kurulu (PPK) kararına ilişkin değerlendirmede bulunan Dağdeviren, Merkez Bankası kararının piyasanın ortalama beklentisi ile uyumlu olduğunu kaydetti.
     Dağdeviren, kararın detaylarına bakıldığında ekonomi ve enflasyon görünümüne dair değerlendirmelerde bir önceki aya göre hiçbir önemli fark görülmediğini dile getirerek, şunları aktardı:
     "Hatta gerekli görülmesi halinde önümüzdeki dönemde benzer ölçülü bir adım atılabileceği ifadesi de aynen korunmuş. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde üst bandın daraltılmaya devam edilmesi yüksek olasılık. Ancak burada kanımca biraz daha kritik olan önümüzdeki hafta açıklanacak Enflasyon Raporu'nda TCMB'nin revize enflasyon hedefleri ve buna karşılık uygulanması öngörülen para politikası görünümü. Eğer 2012 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 6,2'den, Orta Vadeli Program'da kullanılan yüzde 7,4'e çıkarılacak olursa (enflasyon hedefi belirsizlik aralığı maksimum yüzde 7), bunun mevcut değişmeyen MB politikası dahilinde para politikasının güvenilirliğini olumsuz etkilemesi olasılığı var. Diğer bir deyişle mevcut politika çerçevesi 2013 yılında enflasyonun yüzde 5 hedefine indirilmesi açısından yeterli görünmüyor. Bu konuda MB'den farklı bir açıklama veya duruş görmemiz gerekiyor."
    
    
    

Bu haberi 141 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir