Merkez Bankası'nın faiz koridorunu daraltması -T-Bank Başekonomisti Veyis Fertekligil: -"Kararın…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası'nın faiz koridorunu daraltması
  -T-Bank Başekonomisti Veyis Fertekligil:
  -"Kararın…

Merkez Bankası'nın faiz koridorunu daraltması -T-Bank Başekonomisti Veyis Fertekligil: -"Kararın bankaların uyguladığı kredi faiz oranlarını bir miktar aşağı yönlü etkilemesini bekleyebiliriz"

T-Bank Başekonomisti Veyis Fertekligil, Merkez Bankası'nın faiz koridorunu daraltması kararına ilişkin, "Kararın bankaların uyguladığı kredi faiz oranlarını bir miktar aşağı yönlü etkilemesini bekleyebiliriz" dedi.
     Merkez Bankası'nın bugün yayınladığı Para Politikası Kurulu (PPK) kararına ilişkin değerlendirmede bulunan Fertekligil, Merkez Bankası'nın ekonomideki yavaşlama eğilimini de göz önüne alarak borç verme oranını 50 baz puan indirdiğini belirterek, şunları ifade etti:
     "Bunun 100 baz puan yerine 50 puan olarak daha ılımlı biçimde yapılması bankanın da açıkladığı gibi enflasyonda baz etkisiyle olabilecek düşüşe rağmen son kamu zam ve vergi artışlarının ekim ayından itibaren enflasyona yönelik yukarı yönlü etkisinin de dikkate alındığını göstermekte. Zaten son OVP'de artırılan yıl sonu enflasyon tahmininin banka tarafından da haftaya açıklanacak enflasyon raporunda revize edilmesi ve yukarıya çekilmesini beklemekteyiz."
     Merkez Bankası'nın bu nedenle daha temkinli bir karar verdiğini ve bunun da olumlu olduğuna değinen Fertekligil, "Kararın bankaların uyguladığı kredi faiz oranlarını bir miktar aşağı yönlü etkilemesini bekleyebiliriz. Ancak bunun sınırlı ölçüde kalması beklenebilir" dedi.
     Bundan sonraki aylarda da bankanın borç verme faiz oranını bir miktar daha indirmesi olasılık dahilinde (50 baz puan) olduğuna dikkati çeken Fertekligil, şu değerlendirmede bulundu:
     "Ancak ekim ve kasım aylarındaki enflasyon oranları ve iç talepteki gelişmelerin bu kararlarda gözönüne alınacağını düşünmekteyim. ROK'larda 0,1'lik artış da zaten bekleniyordu ve etkisinin marjinal düzeyde olması beklenebilir. Öte yandan, bankaların TL zorunlu karşılıklarının yüzde 60'lık bölümünün döviz olarak tutulması oranının yüzde 90'ların altına geldiği görülmekte ve bankaların ROK katsayılarında kademeli olarak yapılan artış karşısında bu opsiyonu kullanma oranının geçen aylara göre hafif düştüğü gözlenmekte"
    
    
    

Bu haberi 143 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir