Merkez Bankası'nın faiz koridorunu daraltması -Anadolu Yatırım Araştırma Müdürü Gülizar Türk:…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası'nın faiz koridorunu daraltması
  -Anadolu Yatırım Araştırma Müdürü Gülizar Türk:…

Merkez Bankası'nın faiz koridorunu daraltması -Anadolu Yatırım Araştırma Müdürü Gülizar Türk: -"MB, büyüme yönündeki kaygıların paralelinde oluşan 100 baz puanlık indirim yerine, 50 baz puanlık indirim yaparak enflasyonun düşürülmesine yönelik kararlılığını ve temkinli duruşunu bir kez daha göstermiş oldu"

Anadolu Yatırım Araştırma Müdürü Gülizar Türk, Merkez Bankası'nın büyüme yönündeki kaygıların paralelinde oluşan 100 baz puanlık indirim yerine, 50 baz puanlık indirim yaparak enflasyonun düşürülmesine yönelik kararlılığını ve temkinli duruşunu bir kez daha göstermiş olduğunu belirtti.
     Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) kararlarını değerlendiren Türk, Merkez Bankası'nın genel piyasa beklentisine paralel, gecelik borç verme faiz oranının üst bandında 50 baz puanlık indirim yaparak, oranı yüzde 9,50'ye çektiğini belirtti.
     Türk, politika faizinin de yüzde 5,75'de sabit bırakıldığını, gecelik borçlanma faiz oranını da beklentiler dahilinde yüzde 5'de tuttuğunu ifade ederek, şunları kaydetti:
     "Tüm dilimlere ilişkin rezerv opsiyon katsayılarını (ROK) 0,1 puan artırdı. Büyüme yönündeki kaygıların paralelinde oluşan 100 baz puanlık indirim yerine 50 baz puanlık indirim yaparak enflasyonun düşürülmesine yönelik kararlılığını ve temkinli duruşunu bir kez daha göstermiş oldu.
     Karar beklentiler dahilinde olup, bugün için piyasalardaki etkisi nötr olacaktır. Ancak, önümüzdeki dönemde kademeli düşüşün devam edeceğine dair algılamanın devam etmesiyle piyasalardaki olumlu seyrin devam edeceğini tahmin ediyoruz. MB, yaptığı kısa açıklamada gerekli görülmesi halinde önümüzdeki dönemde aynı doğrultuda ölçülü bir adım atılabileceğini belirtmiştir."
    
    
    

Bu haberi 138 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir