Merkez Bankası Finansal İstikrar Raporu açıklandı (3) -"Bankacılık sektöründeki yabancı payı yüzde…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası Finansal İstikrar Raporu açıklandı (3)
  -"Bankacılık sektöründeki yabancı payı yüzde…

Merkez Bankası Finansal İstikrar Raporu açıklandı (3) -"Bankacılık sektöründeki yabancı payı yüzde 42,8'e ulaştı" -"Basel III süreci hazırlık çalışmaları başladı" -"Ülkemiz bankacılık sektörünün büyüme potansiyelinin halen yüksek olduğu görülüyor"

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Finansal İstikrar Raporu'nda bankacılık sektörü değerlendirilerek Basel III süreci hazırlık çalışmalarının başlatıldığı bildirildi.
     Merkez Bankası tarafından ikincisi yayımlanan Finansal İstikrar Raporu'nda Finansal İstikrar Komitesi (FİK) bünyesinde, bankacılık sektörünün bilanço yapısının daha sağlıklı hale getirilmesi çerçevesinde çalışmaların sürdürüldüğü ve Türkiye'nin 2012 yılı temmuz ayı başından itibaren Basel II uygulamasına geçtiği hatırlatıldı. Basel II'ye geçiş sonrasında sektörün sermaye yeterliliği oranlarının yüksek seyrini sürdürdüğü belirtilen raporda "Sermaye yeterliliğinin yanı sıra likidite ve kaldıraç düzenlemelerini de içerecek şekilde ülkemizde Basel III süreci hazırlık çalışmaları başlatılmıştır" denildi.
    
     -"Bankacılık sektörünün büyüme potansiyelinin halen yüksek olduğu görülüyor"-
    
     Bankacılık sektörünün toplam varlıklarının, 2012 yılı eylül ayında yıl sonuna göre yüzde 7,5 artarak 1,309 milyar liraya yükseldiğine değinilen raporda, "Sektörün bilanço büyüklüğünün GSYH'ye oranı ise 2012 yılı ikinci çeyreği itibarıyla yüzde 93'tür. Söz konusu oran, 2011 yılı itibarıyla Polonya, Slovakya, Romanya ve Litvanya'dan yüksek olmakla birlikte, diğer AB ülkelerinin ve yüzde 354 olan AB-27 ortalamasının altında bulunmaktadır. Bu durum, ülkemiz bankacılık sektörünün büyüme potansiyelinin halen yüksek olduğunu göstermektedir" ifadelerine yer verildi.
    
     -Bankacılık sektöründeki yabancı payı-
    
     Raporda, sektörde ödenmiş sermayedeki paylar esas alındığında, yabancı hissedarların aktif büyüklüğü içindeki payı, 2012 yılı eylül ayı itibarıyla yüzde 24,9 olarak gerçekleştiği, öte yandan, Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre, yüzde 17,9 olan halka açık paylar içindeki yabancı payları da eklendiğinde bankacılık sektöründeki yabancı payının yüzde 42,8-e ulaştığının altı çizildi.
     Raporda, "2011 yılı itibarıyla yüzde 26 olan ülkemiz bankacılık sektöründeki yabancı hissedar payı, AB ülkeleri ortalaması ile aynı seviyede olmakla birlikte, Polonya, Bulgaristan, Macaristan, Romanya, Letonya, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya gibi Doğu ve Orta Avrupa ülkelerinin altında bulunmaktadır" denildi.
    
     -"Sektördeki banka sayısı AB ortalamasının oldukça altında"-
    
     Raporda Türkiye'nin bankacılık sektöründeki banka sayısı bakımından da AB ülkeleri ortalamasının oldukça altında bulunduğu, bununla birlikte, 2 Ekim 2012 tarihi itibarıyla bir bankaya daha faaliyet izni verildiği ve bankanın, Türkiye'de kurulmuş yabancı sermayeli bankalar grubunda faaliyetine başladığı belirtildi.
     Böylece, sektördeki banka sayısının 49'a yükseldiği dile getirilen raporda, şunlar ifade edildi:
     "Uluslararası piyasalara bakıldığında, küresel finansal piyasalarda belirsizlikler sürmeye devam etse de otoriterlerce alınan tedbirlerin de etkisiyle kredi artışında birçok ülkede kısmi bir toparlanma yaşanmaya başladığı görülmektedir. Yerel ve küresel finansal piyasalardaki gelişmelere paralel olarak Japonya'da kredi artışının GSYH'ye oranında 2012 yılı ilk yarısında kısmi bir iyileşme yaşanırken İngiltere'de bu durumun aksi görülmektedir. Söz konusu oran ülkemizin de içinde bulunduğu gelişmekte olan ülkelerin bir kısmında ivme kaybederken bir kısmında yüksek seyretmektedir."
    
     -2012 yılı ikinci yarısında firma kredilerindeki yavaşlama dikkati çekiyor-
    
     2012 yılı ikinci yarısında firma kredilerindeki yavaşlamanın dikkati çektiğini belirten raporda, kredi artış hızının kontrol altına alınmasına yönelik olarak alınan tedbirler ve uygulanan esnek para politikası sonucunda kredilerin artış hızının geçen yılın ve geçmiş dönem ortalamalarının altında seyrettiği ve mevsimselliğin de etkisiyle 2012 yılının ilk yarısında bir miktar artış gösterdiği vurgulandı.
     2012 yılının ikinci yarısında hem firma hem bireysel kredilerin artış hızının makul seviyelerde seyrettiğine değinilen raporda "Ancak firma kredilerinin artış hızındaki gerileme bireysel kredilerin de üzerinde gerçekleşmiştir. Banka Kredileri Eğilim Anketi sonuçları bu gelişmede hem kredi arzı hem de kredi talebine ilişkin faktörlerin etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Firma kredileri standartlarında 2012 yılı ilk çeyreğindeki sınırlı gevşeme dışında sıkılaşma eğilimi hakim olmuş, firma kredilerine ilişkin talep ise 2012 yılı ikinci çeyreğindeki artış dışında genel olarak gerilemiştir" denildi.
    
     -"Bankaların 2013 sonuna kadar vadesi dolacak 54,8 milyar dolar yurt dışı yükümlülüğü var"-
    
     Bankaların, raporun hazırlandığı tarih itibarıyla 2012 yılı aralık ayında ve 2013 yılı sonuna kadar vadesi dolacak toplam 54,8 milyar dolar tutarında yurt dışı yükümlülüğü bulunduğuna vurgu yapılarak, bu tutarın 14,8 milyar dolarlık kısmının sendikasyon ve seküritizasyon kredilerinden oluştuğu ve bankacılık sektörünün bilanço toplamı içindeki payı artmakta olan yurt dışından sağladığı fonların uzun vadeli olmasının, pasif vadesinin uzamasına katkıda bulunduğu kaydedildi.
     Raporda, son dönemde bilançodaki yabancı para varlıkların payının artış, yükümlülüklerin payının ise azalış eğiliminde olduğu belirtilerek şu değerlendirmede bulunuldu:
     "2012 yılı eylül ayı itibarıyla dövize endeksliler dahil olmak üzere yabancı para varlıkların toplam aktiflere oranı yüzde 33, yabancı para yükümlülüklerin toplam pasiflere oranı yüzde 35,6 seviyesindedir. Ağırlıklı olarak swap işlemlerinden oluşan bilanço dışı işlemlerle kapatılan bilanço içi açık pozisyon ise 2012 yılı ekim ayında azalış göstermiştir. Aynı dönemde, bilanço içi açık pozisyonun özkaynaklara oranı yüzde 16,1 iken, bilanço dışı işlemler de dikkate alınarak hesaplanan yabancı para net genel pozisyon açığının toplam özkaynaklara oranı yüzde 2,1 olarak gerçekleşmiştir."
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 102 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir