Merkez Bankası faiz oranlarında değişikliğe gitmedi -Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası faiz oranlarında değişikliğe gitmedi
  -Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok…

Merkez Bankası faiz oranlarında değişikliğe gitmedi -Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç: -"Faiz indirimi için doğru zamanlamanın son çeyrek olduğu yönündeki görüşümüzü koruyoruz" -Ekonomist Uğur Gürses: -"Yükselen ham petrol fiyatları ve fiyatlama davranışlarına ilişkin tereddütü nedeniyle Merkez Bankası henüz rahatlamadı" -Yatırım Finasman Menkul Değerler Başekonomisti Levent Durusoy: -"Faiz oranlarında değişikliğe gidilmemesi Merkez Bankası'nın enflasyona verilen önemi halen koruduğunu gösteriyor"

Bugün toplanan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nda (PPK) Merkez Bankası faiz oranlarında değişikliğe gitmedi.
     Uzmanlar, Merkez Bankası'nın bu kararı almasındaki ana etkenlerin, Banka'nın enflasyon ve cari açıkta iyileşme sağlanmasına rağmen enflasyon konusundaki temkinli duruşunu sürdürdüğünü, yurt dışı kaynaklı belirsizliklerin devam etmesi olduğunu belirttiler. Ayrıca uzmanlar kararın piyasalara etkisinin sınırlı olacağını, piyasaların karardan çok da olumsuz etkilenmeyeceğini kaydettiler.
     Kurul, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 5,75'te, merkez Bankası borçlanma faiz oranını yüzde 5, borç verme faiz oranını yüzde 11,5, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranını yüzde 11'de sabit tuttu.
    
     -"Faiz indirimi için doğru zamanlama son çeyrek..."
    
     Kararın ardından uzmanlar görüşlerini AA ile paylaştı.
     Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, faiz indirimi için doğru zamanlamanın son çeyrek olduğu yönündeki görüşlerini koruduğunu belirterek, "Yıl sonu enflasyon tahmini ise 26 Temmuz'daki Enflasyon Raporunda sınırlı miktarda düşürülecek. Enflasyonun bir süre daha hedefin üzerinde seyrediyor olması para politikasında temkinli duruşun korunmasına sebep oluyor. Enflasyon düşüşü hızlı ve yıl sonu beklentiler aşağı revize ediliyor. Dolayısıyla buradaki görüşümüz önceki ile benzer. Faiz indirimi için doğru zamanlamanın son çeyrek olduğu yönündeki görüşümüzü koruyoruz" dedi.
    
     -"Merkez Bankası henüz rahatlamadı"-
    
     Ekonomist Uğur Gürses, ise yükselen ham petrol fiyatları ve fiyatlama davranışlarına ilişkin tereddütü nedeniyle Merkez Bankası henüz rahatlamadığını belirterek, şu görüşleri paylaştı:
     "Merkez Bankası zaten yüzde 5-11,5 bandında tuttuğu bir koridorda, piyasaya verdiği paranın faiz ortalamasını günlük olarak ayarlama olanağına sahipti. Kur seviyesi ve enflasyondaki gelişmelere bağlı olarak, faizi yukarı ya da aşağı yönde çekebiliyor. Nitekim bankanın piyasaya verdiği paranın son bir aylık ortalama faizi, geçen ay aynı dönemdeki ortalamaya göre 1 puandan fazla aşağı çekildi. Bandı daraltmak, Merkez Bankası için bu politika aracını kullanırken sahip olduğu esneklikten de vazgeçmek demek. Sonuçta da faiz bandını beklediğim gibi değiştirmedi. Yükselen ham petrol fiyatları ve fiyatlama davranışlarına ilişkin tereddütü ile Avrupa'daki belirsizlik ve buna bağlı döviz kuru gelişimi konusunda henüz bankanın rahatlamamış olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden 'esneklik' olarak gördüğü koridoru değiştirmek istemiyor."
    
     -"Değişikliğe gidilmemesi MB'nin enflasyona verilen önemi halen koruduğunu gösteriyor"-
    
     Yatırım Finasman Menkul Değerler Başekonomisti Levent Durusoy da Merkez Bankası'nın koridorun içinde önemli bir parasal genişlemeyi hali hazırda gerçekleştirmiş durumda olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
     "Haziran ayı başında baktığımızda günlük olarak ortalama fonlama maliyetinin çift hanelere çıktığını görmüştük. Yüzde 10,20'lere kadar yükselmişti. Bu oran son günlerde yüzde 8'in altında. Yani Merkez Bankası hali hazırda yaklaşık 200-225 baz puanlık parasal genişlemeyi gerçekleştirmişti. Bu üst sınırdaki indirim piyasa açısından sinyal anlamı taşıyacaktı. O nedenle piyasa açısından çok fazla radikal farklılaşma olduğunu düşünmüyorum piyasa beklentisinden. Herhalde bir miktar daha beklemeyi tercih edecek. Faiz oranlarında değişikliğe gidilmemesi Merkez Bankası'nın enflasyona verilen önemi halen koruduğunu gösteriyor."
    
     -"Faiz koridorundaki üst bandı aslında bağlayıcı değil"-
    
     Erste Gruop Başekonomisti Özlem Derici, "Merkez Bankası aldığı kararla temkinli duruşunu korumak istiyor. Faiz koridorundaki üst bandı aslında bağlayıcı değil. Oraya yakın gerçekleşmiyor ortalama fonlama maliyeti, 7-8 bandında değişiyor. Ama koridor sadece esnekliğin korunmasına hizmet ediyor. Koridoru, hem esnekliğin korunması hem de belirsizlik aralığı olarak düşünebiliriz" dedi.
     Derici, Merkez Bankası'nın yurt dışı piyasalarda herhangi bir olumsuzluk olması, enflasyonu baskı altına alabilmek ve petrol fiyatlarında yukarı yönlü bir seyir olması durumunda faiz koridorunu yukarı yönlü artırmanın zor olacağını düşünerek bir süre daha esnek bandı korumak istediğini belirtti.
    
     -"Ağustos PPK toplantısında faiz koridorunu indirme olasılığı yüzde 50 olacak"
    
     Global Menkul Değerler Stratejisti Gökhan Uskuay, "TCMB'nin açıklamalarında temkinlilik hakim. TCMB haftaya enflasyon tahmininde radikal bir indirim yapmayacak ve sınırlı bir enflasyon revizyonu gerçekleştirecek. Ağustos PPK toplantısında faiz koridorunu indirme olasılığı ise yüzde 50 olacak. Çünkü, küresel belirsizlikler ile esnek politika özleştirmesi devam ediyor. TCMB bu temkinlilikle enflasyon raporunun önemini azaltıp, beklentileri biraz daha öteliyor. Bankacılık sektörü ile birlikte İMKB zayıflayabilir" değerlendirmesini yaptı.
    
     "Merkez Bankası'nın halen bir enflasyon endişesi var"
    
     Anadolu Yatırım Stratejisti Halil Reçber ise Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) kararlarına ilişkin değerlendirmesinde, Merkez Bankası'nın halen bir enflasyon endişesi taşıdığını belirterek, "Merkez Bankası normalde faiz koridorunu daraltabilirdi, aşağı çekebilirdi. Piyasada böyle bir beklenti söz konusuydu. Fakat bunu yapmadı. Merkez Bankası önümüzdeki bir kaç aylık süreçte enflasyonu görmek isteyecektir" dedi.
     Reçber, "Merkez Bankası kontrollü bir karar verdi. Bu yıl içinde politika faizinde bir değişiklik beklemiyorum. Belki faiz koridorunda bir miktar değişikliğe gidebilir. Almış olduğu karar normal bir karar" değerlendirmesini yaptı.
    
    
    

Bu haberi 185 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir