Merkez Bankası faiz koridorunu daralttı

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası faiz koridorunu daralttı

Piramit Menkul Kıymetler Araştırma Müdürü Belgin Maviş:"Merkez'in faiz koridorunu daraltmasındaki amaç piyasayı biraz daha likit bırakmak"

Piramit Menkul Kıymetler Araştırma Müdürü Belgin Maviş, Merkez'in faiz koridorunu daraltmasındaki amacının piyasayı biraz daha likit bırakmak olduğunu belirtti.
     Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) kararlarını değerlendiren Maviş, Merkez Bankası'nın bu kararı ile piyasada likiditenin bol olduğuna inandığını kaydetti.
     Faiz koridorunun daraltılmasını finansal istikrarı destekleyici bir unsur olarak Merkez'in bir önceki toplantıda sinyallerini verdiğini vurgulayan Maviş, bunun özellikle sıcak para girişini engellemek için Merkez Bankası'nın elini veya hareket kararını kolaylaştıran bir mekanizma olduğunu dile getirdi.
     Yabancılar her ne kadar bunu anlamak istememiş olsa da bu uygulama sayesinde Merkez Bankası Başkanı'nın deyimiyle "havadaki uçağın güvenli bir iniş sağlamış olduğu"nun altını çizen Maviş, sözlerine şöyle devam etti:
     "Yani yatırıma dönüşmeyen, sadece portföy amaçlı gelen sıcak para hareketini dizginleyen bir unsurdu. Fakat Amerika'nın uzun süredir konuştuğu QE3, yani parasal genişlemesini bekledi Merkez Bankası. Bir önceki faiz toplantısında bunun sinyalini vermişti ve buna göre yol haritasını çizmişti. Merkez'in faiz koridorunu daraltmasındaki amaç piyasayı biraz daha likit bırakmak. Bununla birlikte, yurt dışından gelecek gerek portföy amaçlı, gerek yatırım amaçlı para için de ilk yeşil ışığı ya da yeşilden önceki sarı ışığı hem uyarı, hem de geçilebilir seviye olarak verdiği kanaatindeyim ben. Faizlerin genel anlamda yüzde 7'lerin aşağısına düşmesi, şu anda sistem açısından enflasyonu çok körükleyebilir görünmüyor. Merkez'in bu kararını eylül ekim aylarında yapması da yıl sonu enflasyon hedefini tutturabilmesi açısından oldukça önemli bir fırsat doğurabilir diye düşünüyorum."
    
    
    


Bu haberi 178 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir