Merkez Bankası faiz koridorunu daralttı

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası faiz koridorunu daralttı

BGC Partners Başekonomisti Özgür Altuğ: "Genel olarak ekonomiyi canlandırmak adına Merkez Bankası'nın desteği olarak görmek lazım bu düzenlemeyi"

BGC Partners Başekonomisti Özgür Altuğ, Merkez Bankası'nın faiz koridorunu daraltmasına yönelik, "Genel olarak ekonomiyi canlandırmak adına Merkez Bankası'nn desteği olarak görmek lazım bu düzenlemeyi" dedi.
     Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) kararlarını değerlendiren Altuğ, piyasanın 100 puanlık bir indirim beklediğini belirterek, Merkez'in piyasa beklentisinden bir miktar daha fazla indirim yaptığını kaydetti.
     Bu kararı Merkez Bankası'nın büyüme konusunda piyasalara destek olma adımı olarak değerlendirmek gerektiğini belirten Altuğ, kararın bono piyasasında herhangi bir etkisinin olmasının söz konusu olmadığını ifade etti.
     Çünkü Merkez Bankası'nın fonlama faizlerini son 1,5 ayda indirdiğini anımsatan Altuğ, sözlerine şöyle devam etti:
     "Ama döviz fiyatı açısından bunu olumlu olarak yorumluyoruz. Çünkü özellikle piyasada 'Koridorun alt tarafını da indirebilir mi-' söylem ve beklentileri de vardı. O beklentilerin karşılanmamış olması da görece olarak Türk Lirası'nın getirisini hala ve hala yüksek kılıyor. O yüzden Türk Lirası açısından pozitif bakmak lazım bu gelişmeye. Bono tarafında nötr, Türk Lirası açısından pozitif bakmak lazım. Genel olarak ekonomiyi canlandırmak adına Merkez Bankası'nn desteği olarak görmek lazım bu düzenlemeyi. Onun dışında bu, bankalar açısından da pozitif bir gelişme. Merkez Bankası bu gelişmeden sonra kredi faiz oranlarını kamu bankaları önderliğinde indirecekler. Bu kredi faiz oranlarının inmesi de ekonomiyi canlanma olarak beraberinde getirecektir. Gelecek için Merkez Bankası şöyle bir mesaj veriyor: 'Eğer ihtiyaç duyulursa, yani ekonomideki toparlanma arzu edilen boyutta olmaz ise, o zaman buna benzer adımlar atmaya devam edebilirim' diyor. Ama şu anda ciddi miktarda indirim yapmış oldu. Yani biz bu boyutta bir indirim olmasını beklemiyoruz. Artık daha temkinli olacaktır."
    
    
    


Bu haberi 173 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir