Merkez Bankası faiz koridorunu daralttı -ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren: -"Merkez…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası faiz koridorunu daralttı
  -ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren:
  -"Merkez…

Merkez Bankası faiz koridorunu daralttı -ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren: -"Merkez Bankası üst bantta biraz daha hızlı bir indirim yaparak Türk Lirası'nın seyrine ve enflasyondaki düşüş eğilimine duyduğu güveni gösterdi"

ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren, Merkez Bankası'nın üst bantta biraz daha hızlı bir indirim yaparak Türk Lirası'nın seyrine ve enflasyondaki düşüş eğilimine duyduğu güveni gösterdiğini belirtti.
     Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) kararlarını değerlendiren Dağdeviren, "Merkez Bankası 100 baz puanlık indirim beklentimize karşılık üst bantta biraz daha hızlı bir indirim yaparak Türk Lirası'nın seyrine ve enflasyondaki düşüş eğilimine duyduğu güveni gösterdi. Diğer bir deyişle Ekim 2011'de başlayan ve TL'nin değerinde istikrarı sağlamaya yönelik sıkılaştırmadan normalleşmeye dönmeye başladığımızı artık söyleyebiliriz. Yılın kalan döneminde de benzer bir hareketle üst bandın yüzde 9'a düşürülebileceğini takip eden dönemde de eğer TL'de değerlenme baskısı olursa alt bandın aşağı çekilmesinin gündeme gelebileceğini düşünüyorum" şeklinde konuştu.
     Bu süreçte enflasyon beklentilerinin, TL'nin değerlenmesinin, özünde de sermaye girişleri düzeyinin de Merkez Bankası'nın kararlarında etkili olacağını vurgulayan Dağdeviren, şu değerlendirmeleri yaptı:
     "Artan global likidite koşullarına karşı temkinli bir duruşla zorunlu karşılıklarda artırılan rezerv opsiyon katsayıları ise Merkez Bankası'nın makro ihtiyati yaklaşımını koruduğunu gösterdi. Diğer bir deyişle Fed'in parasal genişleme kararı ile birlikte artan global likiditenin kısa vadeli sermaye girişlerini güçlendireceğini düşünen Merkez Bankası bunun TL'de yaratacağı değerlenmeyi ve kredi büyümesine olası etkisini kontrol altında tutmak istiyor. Artması beklenen döviz girişlerine karşı atılan bu adımla özünde Merkez Bankası zorunlu karşılık oranlarını bir miktar sıkılaştırmış oldu."
    
    
    

Bu haberi 146 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir