Merkez Bankası faiz koridorunu daralttı -Akbank Başekonomisti Fatma Melek: "Yıl sonuna kadar faiz…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası faiz koridorunu daralttı
  -Akbank Başekonomisti Fatma Melek: "Yıl sonuna kadar faiz…

Merkez Bankası faiz koridorunu daralttı -Akbank Başekonomisti Fatma Melek: "Yıl sonuna kadar faiz koridorunda 200 baz puana kadar bir daralmayı getirebilecektir"

Akbank Başekonomisti Fatma Melek Merkez Bankası kararlarının ardından yaptığı değerlendirmede yıl sonuna kadar faiz koridorunda 200 baz puana kadar bir daralmaya gidilebileceğini belirtti.
     Türkiye Cumhuriyet Merkez bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) kararlarını değerlendiren Melek, faiz koridorunun daraltılarak borç verme faiz oranının 150 baz puan indirildiğine değinerek, "TCMB enflasyona ilişkin daha olumlu bir görünüm çizerken, toplam talep koşullarının enflasyondaki düşüşü desteklediğini ve enflasyondaki düşüşün yılın son çeyreğinde belirginleşeceğini tahmin ediyor" dedi.
     Melek, Merkez Bankası'nın enerji fiyatlarındaki yükselişler ve enflasyonun bir müddet daha hedefin üzerinde seyredecek olmasının temkinli duruşu gerektirdiğine işaret ettiğinin altını çizerek, "Finansal piyasalardaki risk algılamalarının kısmen iyileştiğine de vurgu yapan TCMB, kredi büyümesi, yurt içi talep ve enflasyon beklentilerini izlemeye devam edecek. Cari açığa ilişkin riskler de azalıyor. İkinci çeyrekte yıllık büyüme yüzde 2,9'a geriledi. Özellikle özellikle özel sektör tüketim ve yatırımlardaki düşüş dikkati çekici. İhracatın büyümeye katkısı da ilk yarıya kıyasla daha zayıf seyredecek. Nitekim Temmuz ve Ağustos ayı ihracat rakamları bu görünümü doğrular nitelikte" ifadelerine yer verdi.
     Melek değerlendirmesine şöyle devam etti:
     "Para politikasının büyümeye desteğinin devam etmesini bekliyoruz. Türkiye'nin büyüme görünümü de global ölçekteki yavaşlamadan dolayı çok daha olumsuz; yüzde 3 seviyesine gerileyecek yıllık büyüme oranı Türkiye için yetersiz. Global ölçekte başlıca merkez bankalarının parasal genişlemeye gitmeleri, yüzde 3'ün altına gerileyebilecek büyüme oranı, yıl sonuna kadar faiz koridorunda 200 baz puana kadar bir daralmayı getirebilecektir. Yıl sonu enflasyon beklentimiz ise yüzde 6,3"
    
    
    

Bu haberi 140 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir