Merkez Bankası faiz koridorunu daralttı -Ata Yatırım Kıdemli Ekonomisti Özlem Derici:…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası faiz koridorunu daralttı
  -Ata Yatırım Kıdemli Ekonomisti Özlem Derici:…

Merkez Bankası faiz koridorunu daralttı -Ata Yatırım Kıdemli Ekonomisti Özlem Derici: -"Önümüzdeki döneme ilişkin 300 baz puan indirim bekliyoruz. Merkez Bankası'nın ölçülü hareket edeceğini belirtmesinin ardından gelecek aylar için piyasa koşullarının elvermesi durumunda 50, 50 ve 50 baz puanlık indirimler söz konusu olabilir'

Ata Yatırım Kıdemli Ekonomisti Özlem Derici, gelecek döneme ilişkin 300 baz puan indirim beklediklerini, bunun 150 puanlık kısmının bugünkü PPK toplantısında gerçekleştiğini ve Merkez Bankası'nın ölçülü hareket edeceğini belirtmesinin ardından gelecek aylar için piyasa koşullarının elvermesi durumunda 50, 50 ve 50 baz puanlık indirimler söz konusu olabileceğini söyledi.
     Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) kararlarını değerlendiren Derici, Merkez Bankası'nın büyümedeki kaygıları ön planda tutarak, kredi tarafında biraz rahatlama sağlayarak ve maliyetleri aşağı çekerek büyümeye katkı sağlayacağını beklediklerini ve bu doğrultuda Merkez Bankası'nın adım attığını söyledi.
     Derici, sermaye girişlerinin yoğunlaşması durumunda Merkez Bankası'nın beklentiler doğrultusunda Rezerv Opsiyon Katsayılarını (ROK) etkin kullanacağını açıklamasının ardından ROK'ların tümünde 0,2'lik artış kaydedildiğini belirterek şu değerlendirmelerde bulundu:
     "Merkez Bankası'nın ROK kararının nedeni, hızlı sermaye giriş ve çıkışlarına karşı içerdeki dengeleri korumak, kurda çok ani hareketlere izin vermemek ve döviz rezerv birikimine destek vermek adına alındı. Genel itibariyle beklentilere paralel bir gelişme.
     Önümüzdeki döneme ilişkin 300 baz puan indirim bekliyoruz, bu toplantıda 150 baz puanı gerçekleşti. Merkez Bankası'nın ölçülü hareket edeceğini belirtmesinin ardından gelecek aylar için piyasa koşullarının elvermesi durumunda 50, 50 ve 50 baz puanlık indirimler söz konusu olabilir. Bunun piyasalara etkisi ilk etapta negatif olsa da faz oranlarını düşürmesi açısında, uygulamaya geçildikten sonra bu adım büyümeyi desteklemek açısından yapıldığı için olumlu yansıyacaktır."
    
    
    

Bu haberi 148 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir