Merkez Bankası faiz koridorunu daralttı -Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Doğan: -"Merkez…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası faiz koridorunu daralttı
  -Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Doğan:
  -"Merkez…

Merkez Bankası faiz koridorunu daralttı -Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Doğan: -"Merkez Bankası küresel ölçekte başlayan sınırsız parasal genişlemelere karşı ilk önlemlerini aldı"

Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan, Merkez Bankası'nın faiz koridorunu daraltarak küresel ölçekte başlayan sınırsız parasal genişlemelere karşı ilk önlemlerini aldığını belirtti.
     Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) kararlarını değerlendiren Doğan, Merkez Banaksı'nın küresel ölçekte başlayan sınırsız parasal genişlemelere karşı ilk önlemi aldığını söyledi.
     Bankanın, faiz koridoru olarak adlandırılan gecelik borç alma ve borç verme faiz oranları arasındaki makası, borç verme faiz oranında 150 baz puanlık indirim yaparak daralttığını hatırlatan Doğan, "Piyasadaki konsensüs bu indirimin 100 baz puan olacağı yönündeydi. TCMB bu kararının yanında küresel risk iştahı ile artacak kısa vadeli sermaye akımının yaratacağı tahmin edilen döviz fazlasını da Rezerv Opsiyon Katsayısı'nı (ROK) her kademede 0,2 puan artırarak dengeleme yoluna gitti. Bu sayede olası sermaye akımlarının neden olabileceği kurlarda aşağı yönlü baskıya da bir müdahale yapılmış oldu" diye konuştu.
    
     -"MB'nin aşırı değerli TL'ye izin vermeyeceğini de görüyoruz"-
    
     TCMB'nin bu adımı ile para politikasının esnekliğini de göstermiş olduğunu ifade eden Doğan, ilerleyen dönemlerde Merkez Banaksının döviz piyasasına doğrudan alım ve satımla müdahale etmek yerine ROK oranlarında değişiklik yaparak müdahale edeceğini gösterdiğini anlattı.
     Doğan, şunları kaydetti:
     "Bu ayarlamanın, TCMB'nin döviz rezervlerinde 3,6 milyar dolar artış yapması bekleniyor. Faiz koridorundaki daralma ve ROK'da ilerleyen dönemde aynı yönde yeni adımlar atılabileceği mesajı, TCMB'nin küresel risk iştahının artacağı ve sermaye akımının hızlanacağı senaryosuna hazırlık yaptığını gösteriyor.
     Bu açıdan baktığımızda TCMB'nin kısa vadeli sermeye akımlarının neden olacağı aşırı değerli TL'ye izin vermeyeceğini de görüyoruz. Cari açık kaleminde sağlanan iyileşmenin, kurlardaki olası düşüş ile terse dönmesine engel olacağı için TCMB'nin bu kararını olumlu buluyoruz."
    
    
    

Bu haberi 132 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir