Merkez Bankası faiz koridorunu daralttı -T bank Başekonomisti Veyis Fertekligil: "Merkez…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası faiz koridorunu daralttı
  -T bank Başekonomisti Veyis Fertekligil: 
  "Merkez…

Merkez Bankası faiz koridorunu daralttı -T bank Başekonomisti Veyis Fertekligil: "Merkez Bankası radikal davrandı ve 150 baz puanlık indirim yaptı"

T-Bank Başekonomisti Veyis Fertekligil Merkez Bankası'nın piyasa beklentilerine göre daha radikal davranarak faiz koridorunda 150 baz puanlık indirime gittiğini söyledi.
     Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) kararlarını değerlendiren Fertekligil "PPK kararında genel olarak faiz koridorunun üst bandının 100 baz puan indirilmesi beklenirken, banka daha radikal davrandı ve 150 baz puanlık bir indirim geldi" değerlendirmesinde bulundu.
     MB'ndan yapılan açıklamada faiz koridorundaki daraltmanın devam edebileceğinin işaretini verdiğini belirten Fertekligil, MB'nın bir yandan da enflasyonist baskılar nedeniyle temkinli hareket edeceğini belirttiğini hatırlattı.
     Fertekligil, değerlendirmesine şöyle devam etti:
     "Şu an için enflasyonun son çeyrekte düşmesi bekleniyor; ancak durum hem petrol ve emtia fiyatlarındaki artış hem de son bütçe verilerinden sonra yapılması olası kamu kaynaklı zamlar ve vergi artışlarından sonra değişebilir. Ayrıca faiz indirimlerinin TL'nin daha da zayıflamasına yol açması ve bunun da enflasyona olumsuz etki etme olasılığı bir risk olarak düşünülmeli. Sonuç olarak, ekonomi ve iç talepteki yavaş büyüme düşünüldüğünde, bundan sonra bankanın kısa vadede faiz koridorunu daraltma politikasını devam ettirmesi beklenebilir, ancak bunu yaparken ekonomik büyümedeki son eğilim ve enflasyondaki gidişata göre karar vereceğini tahmin ediyorum. Buradaki değişiklikler bankanın daha temkinli davranmasına da yol açabilir."
    
    
    

Bu haberi 160 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir