Merkez Bankası faiz koridorunu daralttı -İntegral Menkul Değerler Analisti Egemen Candır:…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası faiz koridorunu daralttı
  -İntegral Menkul Değerler Analisti Egemen Candır:…

Merkez Bankası faiz koridorunu daralttı -İntegral Menkul Değerler Analisti Egemen Candır: -"Merkez Bankası'nın zorunlu karşılıklarda artırıma gitmesi dövizleri tamamıyla serbest bırakmayacağının sinyali olarak algılanabilir"

İntegral Menkul Değerler Analisti Egemen Candır, Merkez Bankası'nın zorunlu karşılıklarda artırıma gitmesinin dövizleri tamamıyla serbest bırakmayacağının sinyali olarak algılanabileceğini belirtti.
     Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) kararlarını değerlendiren Candır, Merkez Bankası'nın, daha önceki söylemlerine paralel olarak borç verme faiz oranını 150 baz puan düşürerek yüzde 10 seviyesine çektiğini, faiz koridorunun alt bandını ise değişiklik yapmayarak yüzde 5 seviyesinde tuttuğunu belirterek, "Türkiye'nin son dönemdeki genel ekonomik görünümüne bakarsak, 2012'nin ilk çeyreğindeki yüzde 3,27'lik büyüme oranının ikinci çeyrekte yüzde 2,88'e düştüğünü, enflasyonda ise daralma trendinin durulmaya geçtiğini ve yüzde 9 civarında dengelenmeler gerçekleştiğini görüyoruz. İşsizlikte görülen daralmanın olumlu olarak karşılanabileceğini düşündüğümüz Türkiye ekonomisinde genel anlamda yurt dışı etkenlerde görülebilecek olumlulukların Merkez Bankası tarafından değerlendirilmek istendiğini düşünmekteyiz" şeklinde konuştu.
     PPK kararlarının beklentiler dahilinde olduğunu ve beklentileri yeterli ölçüde karşıladığını belirten Candır, şu değerlendirmeleri yaptı:
     "Merkez Bankası'ndan faiz indirimi ile büyümeyi desteklemesi beklentilerinin dile getirildiği düşünülürse, Banka'nın bu ayki PPK toplantısındaki genel uygulamalarının bu istekleri karşılama yönünde gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Diğer taraftan, Merkez Bankası'nın zorunlu karşılıklarda artırıma girmesinin de dövizleri tamamıyla serbest bırakmayacağının sinyali olarak algılanabilir diye düşünmekteyiz. Merkez Bankası'nın enflasyonda yükselme ihtimallerini kontrol altına almak için kullandığı bu yöntemin ilk aşamada piyasalarda daha ön planda fiyatlanabileceğini düşünmekteyiz.
     Merkez Bankası kararları sonrası bizim öngörümüz, Dolar/TL paritesinde ilk aşamada bir kısım çekilmelerin etkin olabileceği, 1,7840-1,7905 bandının çekilmelerde destek bulması durumunda ise bu seviyelerden yükselişlerin devam ederek ilk aşamada tekrar 1,8000-1,8050 bandına ardından da 1,8115-1,8250 bandında geçiş olarak gerçekleşebileceği düşünmekteyiz."
    
    
    

Bu haberi 161 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir