Merkez Bankası enflasyon raporu... -Finansbank Başekonomisti İnan Demir: -"Bu yeni araç konusu…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası enflasyon raporu...
  -Finansbank Başekonomisti İnan Demir:
  -"Bu yeni araç konusu…

Merkez Bankası enflasyon raporu... -Finansbank Başekonomisti İnan Demir: -"Bu yeni araç konusu tahminlerde yer almayan, detaylarına hakim olmadığımız bir konu olarak duruyor"

Finansbank Başekonomisti İnan Demir, Merkez Bankası'nın kısa vadeli fon akımlarına karşı oluşturacağı yeni araç konusunun tahminlerde yer almayan ve detaylarına hakim olmadıkları bir konu olduğunu belirtti.
     Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon tahmininde gıda enerji fiyatlarından kaynaklı olarak bir değişikliğe gittiğini söyleyen Demir, "Merkez Bankası'nın genel olarak son aylarda enflasyon cephesinde yaşanan sürprizlere rağmen muhafazakar bir yaklaşım içinde olması ve temkini elden bırakmayan duruşu piyasalar için olumlu olarak değerlendirebiliriz" dedi.
     Demir, Merkez Başkanı Erdem Başçı'nın kısa vadeli fon akımları için ikinci bir politika aracının 2 aylık bir süre içinde olgunlaşacağı şeklindeki açıklamaları hakkında ise şunları söyledi:
     "Açıkçası bu ikinci araçtan kast edileni, katsayıların aşağı yukarı yönlü hareket edilmesi olarak mı anlamalıyız- Yoksa tamamen başka bir araçtan mı bahsetmeliyiz bundan emin değiliz. Anladığım kadarıyla Merkez Bankası faiz koridorunun sağladığı etkiyi sağlayabilecek, esneklik anlamında faiz koridorun yerini tutabilecek başka bir araç üzerinde çalışıyor. Bu çalışmanın önümüzdeki iki ay içerisinde meyve verecek şekilde planladığını söylediler. Şartlar tamamlandıktan sonra faiz koridorunun önemi azalacak ve dolayısıyla daha dar bir faiz koridoru göreceğiz.
     Bizim daha önceki tahminimiz son çeyrekte faiz koridorunun daraltılması yönündeydi. Bu bizi destekliyor. Ama bu yeni araç konusu tahminlerde yer almayan, detaylarına hakim olmadığımız bir konu olarak duruyor.
     Bizim yıl sonu enflasyon beklentimiz yüzde 6,7. Son çeyrekte doğalgaz ve elektrik fiyatlarına bir zam bekliyoruz. Tabi bu idari bir karar. Eğer bu zam yapılmazsa beklentimiz Merkez Bankası'nın tahminini aşabilecek."
    
    
    

Bu haberi 178 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir