Merkez Bankası enflasyon raporu... -Erste Group Başekonomisti Özlem Derici: -"Ekim ayı Para…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası enflasyon raporu...
  -Erste Group Başekonomisti Özlem Derici:
  -"Ekim ayı Para…

Merkez Bankası enflasyon raporu... -Erste Group Başekonomisti Özlem Derici: -"Ekim ayı Para Politikası Kurulu toplantısında faiz koridorunda bir daralma bekliyoruz"

Erste Group Başekonomisti Özlem Derici, ekim ayı Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faiz koridorunda bir daralma beklediklerini bildirdi.
     Derici, Merkez Bankası enflasyon raporunu değerlendirirken, Merkez Bankası'nın genel politika duruşunun ciddi şekilde temkinli olduğunu söyledi.
     Merkez Bankası'nın temkinli olmak adına yıl sonu enflasyon tahminin yüzde 6,2'ye çekildiğini belirten Derici, "Bunun çok daha altında olması da muhtemel" görüşünü aktardı.
     Merkez Bankası'nın para politikasında da bu temkinli davranışını sürdürdüğünü ve bu nedenle faiz koridorunu değiştirmediğini hatırlatan Derici, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın yeni bir para politikası aracı hakkında konuştuğunu, Merkez Bankası'nın döviz ve altın olarak tutulabilecek TL munzam için kullanılan katsayı (en son açıklanan PPK'da bu oran 1,9 idi) ile oynayarak döviz fazlası olan bankalar aracılığıyla TL likiditesi sağlamayı amaçladığını anlattı.
     Merkez Bankası'nın, daha sonra şu anda yüzde 55 ve yüzde 25 olan TL zorunlu karşılıklar için tutulan döviz ve altın karşılıklarının yüzde 60 ve yüzde 30'a çıktıktan sonra bu oranları daha fazla artırmayacağını, sadece katsayılarla oynayarak para politikasını değiştireceğini söyleyen Derici, katsayılardaki artışın 2 ay daha süreceğini, yeni aracın oluşturulması ve etkin halde çalışmasının ardından faiz koridorunun o kadar geniş kalmasının çok gerekli olmayacağını, dolayısıyla koridorun üst sınırında bir indirime gidebileceğini anlattı.
     Yıl sonu enflasyon beklentilerinin yüzde 6,5 olduğunu belirten Derici, enflasyonda yüzde 6,2'ye gidişin ekim ayına doğru olacağını söyleyerek, "Ekim ayı PPK toplantısında faiz koridorunda bir daralma bekliyoruz" dedi.
     Petrol fiyatlarının 100 doların altında kalması durumunda 2012 yıl sonu enflasyon oranının yüzde 6'nın altında gerçekleşmesinin çok rahat olacağını söyleyen Derici, şöyle konuştu:
     "Petrol fiyatlarının 100 doların üzerinde gerçekleşmesi, 120 dolara ulaşması durumunda enflasyon üzerinde bir baskı oluşturabilir. Ama burada gıda fiyatları önemli olacak. Dünyada kuraklık çok ciddi. Türkiye'ye ise şu ana kadar bir etkisi olmadı. Hatta sezonuna göre çok iyi gitti ve gıdada ihracat patlaması yaşanıyor. Petrol fiyatlarında bir yükseliş olursa, gıda fiyatları onu karşılayabilir.
     Üçüncü çeyrek itibariyle sanayi üretimi verilerindeki düşüşte bir durma beklentisini kapasite kullanım oranları verilerinde görebiliyoruz. Sene başından beri olan düşüşün yatay hale geleceği ve yukarı yönlü ivme yakalayacağını bekliyorum. Reel güven endeksinde düşüş devam ediyor, ancak gelecek üç ait mevsimsel etkilerden arındırılmış ihracat siparişleri çok güçlü. O önemli bir gelişme. Eğer bunu iç talep desteklerse ikinci yarıda talep destekli göstergelerde bir düzeltme olabilir."
    
    
    

Bu haberi 164 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir