Merkez Bankası Enflasyon Raporu... -Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç: -"Merkez…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası Enflasyon Raporu...
  -Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç:
  -"Merkez…

Merkez Bankası Enflasyon Raporu... -Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç: -"Merkez Bankası para politikasında temkinli duruşunu koruduğunun altını çizdi"

Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, "Merkez Bankası enflasyon tahminini aşağı revize ederken para politikasında temkinli duruşunu koruduğunun altını çizdi" dedi.
     Altınsaç, Merkez Bankası Enflasyon Raporuyla ilgili, şu yorumlarda bulundu:
     "Merkez Bankası enflasyon tahminini aşağı revize ederken para politikasında temkinli duruşunu koruduğunun altını çizdi. Dolayısıyla ağustos ve eylül PPK toplantılarında, şu anki global görünüm dahilinde faizde bir indirim beklemiyoruz. Tahvil faizinde, Merkez Bankası'nın şu ana kadarki açıklamalarında bir etkiye sebep olacak bir unsur yok. Enflasyonun ise bundan sonraki 3 aylık vadede yüzde 9'lar civarında dalgalandıktan sonra, ekimden itibaren kademeli olarak düşerek yıl sonunu yüzde 6,5 ile tamamlamasını bekliyoruz.
     Global ekonomide kötüleşme sürerse ve merkez bankaları parasal genişlemeye giderse, bu Türkiye'de yeniden finansal risklerin artacağı anlamına gelir. Bu durumda kısa vadeli faizler düşerken munzam artışı gerekir. Global riskler daha da azalırsa bu durumda parasal sıkılaştırma olur. Fakat Merkez Bankası bu senaryoyu olası görmüyor pek. Para politikasında son çeyrekte faiz koridorunda 150 baz puanlık indirim beklentimizi koruyoruz. Munzam tarafında ise şu aşamada bir değişiklik beklemiyoruz."
    
    
    

Bu haberi 147 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir