Merkez Bankası enflasyon raporu...

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası enflasyon raporu...

Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan:"Enflasyonda düşüşe neden olan ana gelişmelere baktığımızda çok da olumlu bir senaryo ile karşılaşmıyoruz""Birkaç aylık vadede ne politika faizlerinde ne de faiz koridorunun üst bandında bir indirim olmayacağı vurgulanmış oldu"

Marbaş Menkul Değerler AŞ Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan, Merkez Bankası'nın 2012 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 6,5'tan 6,2'ye düşürmesi konusunda, enflasyonun düşüşü olumlu algılansa da, enflasyonda düşüşe neden olan ana gelişmelere bakıldığında çok da olumlu bir senaryo ile karşılaşılmadığını belirtti.
     Doğan, Merkez Bankası'nın orta vadede enflasyonun yüzde 5 düzeyinde kalacağını öngördüğünü ve enflasyondaki asıl düşüşün yılın son çeyreğinde görüleceğini ifade ettiğini hatırlatarak, "Enflasyonda aşağı doğru revizyon Türkiye piyasaları için olumlu katkı yapacak gibi görünse de, enflasyon tahminindeki bu düşüşün nedenlerine bakınca Merkez Bankası'nın çizdiği senaryolar çok da iç açıcı değil" dedi
     Merkez Bankası'nın dile getirdiği ilk ifadenin küresel zayıflamaya paralel olarak küresel enflasyon tehdidinin azaldığı olmasına dikkati çeken Doğan, Başçı'nın Avro Bölgesi'ne yönelik gelişmelerin dış talep üzerinde risk yarattığını belirttiğini ve talep koşullarının enflasyonda düşüşe katkısının artmasını beklediğini hatırlatarak, "Bu açıklama Merkez Bankası'nın yılın geri kalanında ve 2013'te Avro Bölgesi'nden gelen talebin düşüşünün hızlanacağı beklentisinde olduğunun bir işareti. Bu nedenle Türkiye'de enflasyonun düşüşü olumlu algılansa da, enflasyonda düşüşe neden olan ana gelişmelere baktığımızda çok da olumlu bir senaryo ile karşılaşmıyoruz" diye görüş bildirdi.
     Merkez Bankası'nın açıklamalarından faiz konusundaki çıkarımlara da değinen Doğan şunları kaydetti:
     "Merkez Bankası'nın en azından birkaç ay daha piyasalardaki gelişmeleri izleyeceği sonucuna ulaşıyoruz. Bu süre sonunda pozitif seyir devam edecek olursa faiz koridorunda daraltma olabileceği vurgulandı. Bu noktada Merkez Bankası'nın yeni araçlar kullanmaya başlayabileceği de açıklamalar arasında yer buldu. Özetle birkaç aylık vadede ne politika faizlerinde ne de faiz koridorunun üst bandında bir indirim olmayacağı vurgulanmış oldu. Her ne kadar Başçı üzerine basarak, yılın son çeyreği için faiz indirimi sinyali vermedik dese de yılın son çeyreğinde işler yolunda seyretmeye devam edecek olursa başta faiz koridorunun daraltılması olmak üzere faiz indirimi gelebileceğini tahmin ediyoruz."
    
    
    


Bu haberi 178 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir