"Merkez Bankası enflasyon hedefinde ısrarlı olduğunu sergiledi" Trusted Sources Türkiye ve EMEA…

  • Yazı boyutu
"Merkez Bankası enflasyon hedefinde ısrarlı olduğunu sergiledi"
  Trusted Sources Türkiye ve EMEA…

"Merkez Bankası enflasyon hedefinde ısrarlı olduğunu sergiledi" Trusted Sources Türkiye ve EMEA Bölgesi Analisti Şevin Ekinci: -"Merkez Bankası yüzde 5 enflasyon hedefinde ne kadar ısrarlı olduğunu sergiledi" -"Para Politikası Kurulu'nun hala faiz koridorunu geniş bantta tutmasının tek sebebi küresel konjonktürdeki riskler olduğu anlaşılıyor" -"Merkez Bankası yılın son çeyreğinden önce faiz koridorunun üst bandında yüzde 10,5-11 seviyelerine kadar azaltmaya gidebilir" - "Temmuz ayında işlenmiş gıda fiyatları ve düşük baz etkisi sebebiyle, yıllık enflasyon tekrar yüzde 9 seviyesinin üzerine çıkacaktır" -"Yıl sonunda enflasyonun yüzde 7,5-8 bandında gerçekleşmesini bekliyoruz"

Gökhan Kurtaran - Merkez Bankası'nın bugün açıkladığı Enflasyon Raporu'nu AA'ya yorumlayan Trusted Sources Türkiye ve EMEA Bölgesi Analisti Şevin Ekinci, "Merkez Bankası yüzde 5 enflasyon hedefinde ne kadar ısrarlı olduğunu sergiledi" dedi.
     Ekinci, Merkez Bankası'nın enflasyon hedefinde ısrarlı tutum sergilerken küresel konjonktürdeki riskleri de gözardı etmediğini dile getiren Ekinci, "Düşük enflasyon beklentisine rağmen, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun hala faiz koridorunu geniş bantta tutmasının tek sebebinin küresel konjonktürdeki riskler olduğu anlaşılıyor" dedi.
     Ekinci, Merkez Bankası'nın para politikası ile ilgili olarak, "Bizim düşüncemiz eğer dünya tarım emtia fiyatlarındaki yükselişin Türkiye'deki gıda fiyatlarına etkisinin çok az olduğu tespit edilirse Merkez Bankası yılın son çeyreğinden önce faiz koridorunun üst bandında yüzde 10,5-11 seviyelerine kadar azaltmaya gidebileceği yönünde. İkincil piyasadaki faiz oranları ve küresel ekonomik koşullar sebebiyle Merkez Bankası bu yıl içinde faiz koridor üst bandını yüzde 10,5-11 seviyelerine indirecektir" ifadelerini kullandı.
     Ekinci, Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon hedefiyle ilgili olarak da şunları söyledi:
     "Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon hedefini yüzde 6,2 gibi (ulaşılamayacak) bir seviyeye indirmekle tamamen beklentileri yönlendirmeye çalıştığını düşünüyorum. Zira Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı da konuşmasında orta vadeli enflasyon hedefine ulaşmanın önündeki en önemli riskin enflasyon beklentilerindeki yüksek seviye olduğunu belirtmişti."
     Enflasyon oranını yakından ilgilendirecek olan mevcut ekonomik konjonktürü yorumlayan Ekinci, "Temmuz ayında işlenmiş gıda fiyatları ve düşük baz etkisi sebebiyle, yıllık enflasyon tekrar yüzde 9 seviyesinin üzerine çıkacaktır. Keza, Ağustos ayında da Ramazan ayı etkisiyle gıda fiyatlarında bir miktar yükseliş enflasyonu olumsuz etkileyecektir. Ancak Ekim ayından itibaren, olumlu baz etkisi sayesinde yıllık enflasyon rakamları düşüşe geçecektir" tahmininde bulundu.
     Ekinci, "Biz yıl sonu için Merkez Bankası'nın verdiği yüzde 6,2'lik beklentinin oldukça iyimser olduğunu düşünüyoruz. Gerek tarımsal emtia fiyatlarındaki yükseliş, gerek Ramazan ayın boyunca görülecek gıda fiyat artışları, gerek konut ve eğitim fiyatlarında yaşanacak artış sebebiyle sene sonu enflasyonu için Merkez Bankası kadar iyimser değiliz. Yıl sonunda enflasyonun yüzde 7,5-8 bandında gerçekleşmesini bekliyoruz" diye konuştu.
     Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Enflasyon Raporu'nda bugün daha önce yüzde 6.5 olan enflasyon tahminlerini yüzde 6.2'ye indirdiklerini açıklamıştı. Başçı, enflasyonun 2013 yılı sonunda orta noktası yüzde 5.1 olmak üzere, yüzde 3.4 ile yüzde 6.8 aralığında olacağını tahmin ettiklerini belirtmişti.
    
    

Bu haberi 147 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir