Merkez Bankası Denetim Yönetmeliğinde değişiklik

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası Denetim Yönetmeliğinde değişiklik

Merkez Bankası Denetim Yönetmeliğinde değişiklik

Merkez Bankası'nda Genel Müdüre yardımcı olmak üzere görevlendirilecek denetim elemanlarında, "denetim elemanı olarak en az 7 yıl görev yapmış olma" şartı kaldırıldı.
     Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Denetim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
     Değişiklik ile Yönetmelikteki "Amaç" başlıklı birinci madde yeniden düzenlendi. Buna göre, Denetim Yönetmeliği ile TCMB'de Denetim Genel Müdürlüğü'nün teşkilatını, görevlerini ve yetkilerini, denetim elemanlarının niteliklerini, çalışma usulünü ve esaslarını düzenlemek amaçlandı.
     Yönetmeliğin "Teşkilat" başlıklı 8'inci maddesinin 3'üncü fıkrasında yapılan düzenleme ile Banka'da Genel Müdüre yardımcı olmak üzere görevlendirilecek denetim elemanlarında, "denetim elemanı olarak en az 7 yıl görev yapmış olanlardan en fazla 3 denetim elemanı" şartı kaldırıldı. Yeni düzenlemeye göre, Banka'nın ilgili düzenlemeleri çerçevesinde, Genel Müdüre görevlerinde yardımcı olmak üzere denetim elemanı görevlendirilebilecek.
     Yönetmeliğin "bağımsızlık ve meslek güvencesi" başlıklı 13'üncü maddesinin ikinci fıkrasında yapılan düzenlemeye göre; denetim elemanları, denetim elemanı olarak göreve başladıktan sonra Banka'nın ilgili düzenlemeleriyle belirlenen süre sonunda CIA (Certified Internal Audior-İç Denetim Sertifikası) veya CISA (Certified Information Systems Audior-Bilgi Sistemleri Denetim Sertifikası) sınavında başarılı olmama, yeterlik sınavını başaramama halleri ile yönetmelikte yazılı diğer haller hariç kendi istekleri dışında diğer görevlere atanamayacaklar. Görev gerekleriyle bağdaşmayan sıhhi, mesleki yetersizlikleri veya genel ahlak kurallarına aykırı davranışları tespit edilmedikçe görevden alınamayacaklar. Bu hallerin; sağlık kurulu raporu, müfettiş raporu veya yargı kararı ile tevsiki esas olacak.
    
    
    

Bu haberi 153 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir