Merkez Bankası bir aylık dönemde piyasayı 33 milyar lira fonladı -Merkez Bankası'nın 25 Mayıs-22…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası bir aylık dönemde piyasayı 33 milyar lira fonladı
  -Merkez Bankası'nın 25 Mayıs-22…

Merkez Bankası bir aylık dönemde piyasayı 33 milyar lira fonladı -Merkez Bankası'nın 25 Mayıs-22 Haziran'ı kapsayan dönemde piyasaya enjekte ettiği fon tutarı, önceki bir aylık döneme göre 4,5 milyar azalışla 33 milyar 59,1 liraya geriledi

Merkez Bankası 25 Mayıs-22 Haziran döneminde piyasayı 33 milyar 59,1 milyon lira fonladı.
     Merkez Bankası'nın 1 aylık dönemde piyasaya enjekte ettiği fon tutarı 4,5 milyar azalarak 37,5 milyar liradan 33 milyar liraya geriledi.
     Uzmanlar, bir aylık dönemde piyasada 4,5 milyar lira tutarında likidite rahatlaması olduğunu belirterek, piyasadaki likidite ihtiyacının azalmasının, bankaların gittikçe artan oranda TL zorunlu karşılıklar için altın ve döviz tutarını artırması ve kamu mevduatındaki azalma ile TL piyasasına gelen rahatlama ile sağlandığını ifade etti.
     Bu dönemde Merkez Bankası'nın rezerv para miktarı 1,3 milyar lira, kamu mevduatı 1,4 milyar lira azalırken, bankaların döviz mevduatları da 2,3 milyar lira arttı.
    
    

Bu haberi 168 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir