Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı: -"Sermaye akımlarındaki oynaklık kredilerin ve döviz…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı:
  -"Sermaye akımlarındaki oynaklık kredilerin ve döviz…

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı: -"Sermaye akımlarındaki oynaklık kredilerin ve döviz kurlarının denge trendlerinden sapmasına neden olabilmektedir" -"Makro-ihtiyati politikaların etkili bir şekilde kullanılması döviz kurunun dengeden sapmasını azaltmak açısından da faydalı olmaktadır"

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, sermaye akımlarındaki oynaklığın kredilerin ve döviz kurlarının denge trendlerinden sapmasına neden olabildiğini söyledi.
     Merkez Bankası'ndan gönderilen bilgilendirme notunda Başçı'nın, Londra'da banka ekonomistleriyle bir araya geldiği belirtildi.
     Açıklamada, Başçı'nın, sermaye akımlarındaki oynaklığın kredilerin ve döviz kurlarının denge trendlerinden sapmasına neden olabilmekte olduğunu belirterek, kredilerin ve döviz kurlarının dengeden sapmasının gelişmekte olan ülkelerde hem fiyat istikrarına hem de finansal istikrara zarar verebildiğini aktardı.
     Makro-ihtiyati politikaların, Türkiye'de aşırı hızlı kredi büyümesinin kontrol altına alınmasında etkili olduğuna dikkati çeken Başçı, "Makro-ihtiyati politikaların etkili bir şekilde kullanılması döviz kurunun dengeden sapmasını azaltmak açısından da faydalı olmaktadır" dedi.
     Başçı, fiyat istikrarının ve finansal istikrarın güçlendirilmesinin Türkiye'nin dengeli büyüme görünümünü de iyileştirmekte olduğunu ifade etti.
    
    
    

Bu haberi 91 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir