Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı: -"Yılın son çeyreğinden itibaren Türkiye'de enflasyonun…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı:
  -"Yılın son çeyreğinden itibaren Türkiye'de enflasyonun…

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı: -"Yılın son çeyreğinden itibaren Türkiye'de enflasyonun düşmesi ve büyümenin hız kazanması beklenmektedir" -"Enflasyonun tek hanelere indirilmesi Türkiye'nin büyüme potansiyelinin önündeki en büyük engeli ortadan kaldırmıştır" -"Yapısal reformlarda kaydedilecek ilerlemeler potansiyel büyüme hızını artıracaktır" -"Rezerv opsiyonu katsayılarındaki artırımlar Merkez Bankası'nın ve bankalarımızın döviz likiditesini destekleyecektir"

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, yılın son çeyreğinden itibaren Türkiye'de enflasyonun düşmesi ve büyümenin hız kazanmasının beklendiğini kaydetti.
     Merkez Bankası Erdem Başçı bugün Bakanlar Kurulu'nda bir sunum yaptı.
     Başçı, Bakanlar Kurulu'nda yaptığı sunumda, enflasyonun tek hanelere indirilmesinin Türkiye'nin büyüme potansiyelinin önündeki en büyük engeli ortadan kaldırdığını kaydetti.
     Yurt içi talebin GSYH'nın uzun süre üzerinde seyretmesinin finansal istikrara ilişkin risklerin birikmesine yol açabileceğini belirten Başçı, "Bu nedenle yurt içi talebin ve üretimin birlikte uyumlu bir şekilde büyümesi sağlıklı ve sürdürülebilir olacaktır" dedi.
     Türkiye'de yakın zamanda alınan tedbirlerle yurt içi talep ile üretim arasındaki uyumsuzluğun giderilmeye başlandığını kaydeden Başçı, "Önümüzdeki dönemde Türkiye için OVP'de öngörülen sağlıklı ve sürdürülebilir büyüme trendi beklenebilir" değerlendirmesinde bulundu.
     Yapısal reformlarda kaydedilecek ilerlemelerin potansiyel büyüme hızını artıracağını vurgulayan Başçı, şunları söyledi:
     "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası fiyat istikrarını koruyup finansal istikrara katkı yapmak suretiyle büyümeyi desteklemektedir. Yılın son çeyreğinden itibaren Türkiye'de enflasyonun düşmesi ve büyümenin hız kazanması beklenmektedir."
     Rezerv opsiyonu katsayılarındaki artırımların Merkez Bankası'nın ve bankaların döviz likiditesini destekleyeceğini ifade eden Başçı, "Gecelik borç verme faizlerinde yapmış olduğumuz indirimler bankalarımızın ticari kredi faizlerinde ve kredi-mevduat marjlarında kademeli bir düşüşe yol açmaya başlamıştır" dedi.
     Önümüzdeki dönemde de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın alacağı tedbirlerle finansal istikrara katkı yapmaya devam edeceğini belirten Başçı, fiyat istikrarının ise öncelikli amaç olmayı sürdüreceğini sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 139 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir