Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı

"Bu yıl ekonomi büyüme hızının yüzde 3-4 aralığında olmasını bekliyoruz, gelecek yıl ise büyüme yüzde 4-5 civarında olacak gibi"

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, bu yıl ekonomi büyüme hızının yüzde 3-4 aralığında olmasını beklediklerini, gelecek yıl ise büyümenin yüzde 4-5 civarında olabileceğini söyledi.
     Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı Japonya'nın Nikkei gazetesine verdiği röportajda, bu yıl ekonomi büyüme hızının yüzde 3-4 aralığında olacağını, seneye ise büyümenin yüzde 4-5 civarında olabileceğini belirterek, "Bankaların farklı konulardaki kredi hacimlerindeki artışı yavaşlatma konusundaki çalışmalar başarıya ulaştı ve bir ara yüzde 35'e kadar çıkan kredi artışı yüzde yüzde 15-18 seviyesine geriledi. Potansiyel iç talep çok kuvvetli olduğu için seneye yukarı yönlü riskler ortaya çıkabilir" dedi.
     Bankalararası piyasadaki gecelik faizin üst limiti olan, borç verme faiz aralığını daralttıklarını dile getiren Başçı, "Gecelik faizlerdeki koridoru bundan sonra da ölçülü bir şekilde daraltmaya devam edebiliriz" ifadesini kullandı.
     Türk Lirası piyasası ile ilgili olarak, yabancı para cinsinden mevduat zorunlu karşılıkları sistemini getirdiklerini, kısa vadeli sermaye hareketlerinin kontrol altına alınmasıyla volatilitenin azaltıldığını kaydeden Başçı, "TL dolar ve avroya karşı fazla değerli de değil, az değerli de" dedi.
     Türkiye'nin potansiyel iç talebinin çok güçlü olduğunu ve dış talepte ise Avrupa'da zayıflama devam ederken, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Rusya, ABD'ye yönelik ihracatta hızlı artış gözlendiğini vurgulayan Başçı, "İhracat pazarlarının çeşitlendirilmesi ile gelecek sene için iyimserim" diye konuştu.
     Başçı, gecelik faizlerdeki koridoru bundan sonra da kademeli olarak daraltabileceklerini kaydetti.
    
    
    


Bu haberi 168 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir