Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın açıklamaları -T-Bank Başekonomisti Veyis Fertekligil:…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın açıklamaları
  -T-Bank Başekonomisti Veyis Fertekligil:…

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın açıklamaları -T-Bank Başekonomisti Veyis Fertekligil: -"Son bütçe verileri karşısında hükümetin son çeyrekte ya da en geç 2013'ün başlarında yeni zam ve vergi artışları yapması muhtemel. Bu da bu yıl olmasa da gelecek yıl enflasyon hesaplarını olumsuz etkileyebilir"

T-Bank Başekonomisti Veyis Fertekligil, son bütçe verileri karşısında hükümetin son çeyrekte ya da en geç 2013'ün başlarında yeni zam ve vergi artışları yapmasının muhtemel olduğunu belirterek, bunun da bu yıl olmasa da gelecek yıl enflasyon hesaplarını olumsuz etkileyebileceğini kaydetti.
     Başçı'nın, Kocaeli Ticaret Odası'nda yaptığı konuşmanın ardından değerlendirmede bulunan Fertekligil, faiz koridoru konusunda verdiği mesajın zaten daha önce Para Politikası Kurulu toplantısında açıklandığını belirterek, "Öyle görünüyor ki Merkez Bankası olağanüstü gelişmeler olmazsa faiz koridorundaki daraltmayı ölçülü biçimde sürdürecek, rezerv opsiyon katsayısındaki (ROK) ayarlamayı da döviz ve TL açısından bir dengeleme unsuru olarak kullanacak" şeklinde görüş bildirdi.
     Fertekligil, faiz koridorunun alt sınırının ve politika faizinin şu an için aşağı inmeyeceğini söylemesinin de Merkez Bankası'nın bu konuya objektif yaklaştığını gösterdiğini vurgulayarak şu değerlendirmeleri yaptı:
     "Zaten şu an yüzde 6'larda olan fonlama maliyetinin düşük bir oran olduğunu kabul etmek gerekir. Enflasyon konusunda ise Merkez Bankası'nın yaklaşımını biraz iyimser buluyorum. Son bütçe verileri karşısında hükümetin son çeyrekte ya da en geç 2013'ün başlarında yeni zam ve vergi artışları yapması muhtemel. Bu da bu yıl olmasa da gelecek yıl enflasyon hesaplarını olumsuz etkileyebilir. Bu konuda şu anda büyüme ve iç talebin yavaş seyretmesi enflasyonun aşağıda kalmasını destekliyor. Umarız enflasyon Başçı'nın belirttiği gibi 2013'de yüzde 5'ler seviyesine iner. TL'nin değeri konusunda ise bankanın rahatsız olmadığı izlenmekte."
    
    
    

Bu haberi 128 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir