Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın açıklamaları -Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın açıklamaları
  -Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü…

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın açıklamaları -Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan: -"Erdem Başçı, Merkez Bankası'nın uyguladığı politikalara ve hedeflere yönelik önemli bilgiler verdi" -"Açıklamalarının satır aralarında Merkez Bankası'nın enflasyon hedefi konusunda çok fazla endişesinin olmadığı görülüyor"

Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın bugün yaptığı konuşmayla, Merkez Bankası'nın uyguladığı politikalara ve hedeflere yönelik önemli bilgiler verdiğini söyledi.
     Başçı'nın, Kocaeli Ticaret Odası'nda yaptığı konuşmanın ardından değerlendirmede bulunan Doğan, "Merkez Bankası'nın yakın bir zamanda politika faizlerinde ve faiz koridorunun alt sınırında değişim yapmayı düşünmediği, buna karşın faiz koridorunu bir miktar daha daraltıp, rezerv opsiyon katsayısını (ROK) bir miktar daha artırılabileceği anlaşılıyor" dedi.
     Açıklamalarının satır aralarında Merkez Bankası'nın enflasyon hedefi konusunda çok fazla endişesinin olmadığının görüldüğünü ifade eden Doğan, buna karşın Merkez Bankası'nın petrol fiyatlarının risk oluşturduğunu ve kamunun yapmayı planladığı zamları görmek gerektiğini vurguladığını kaydetti.
     Yılın son çeyreğinde özellikle ekim ayında baz etkisi nedeni ile enflasyonda sert bir düşüş gözleneceğinin bilindiğini ifade eden Doğan, şu değerlendirmede bulundu:
     "Başkan'ın genel olarak kullandığı dile baktığımızda ise, Merkez Bankası'nın genel olarak risklerin mevcut olmakla birlikte azaldığı görüşünü benimsediğini görüyoruz. Bu beklenti Başkan'ın ifadesi ile Merkez Bankası'nın ayağını frenden çekmesini sağlamış durumda. Fakat gaza basılmayacağı yani yeniden hızlı büyüme ortamına geçilmek istenmediği de özellikle vurgulandı."
     Bir diğer önemli açıklamanın kurlar konusunda yapıldığını kaydeden Doğan, "Merkez Bankası'nın şu anki rakamları dengede olarak kabul ettiğini ve çok fazla dalgalanmaya izin vermeyeceğini görüyoruz" dedi.
     Başçı'nın iç talepteki artışa izin verilme konusunda ise ihracat artışına bakılacağını vurguladığını ifade eden Doğan, şunları söyledi:
     "Özellikle avro bölgesi krizi atlatabilecek ve bölgede harcamalar yeniden başlayacak olursa, içeride de kademeli olarak iç talebi canlandırmak için adımlar atılabilir. Açıklamayı, içerisinde sürpriz olmasa da Merkez Bankası'nın ileriye yönelik beklentilerinde pozitif gelişmeler olduğu için, piyasa için de olumlu olarak algılıyoruz. Başçı, Merkez Bankası'nın uyguladığı politikalara ve hedeflere yönelik önemli bilgiler verdi"
    
    
    

Bu haberi 154 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir