Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı: (1) "Şöyle bir hesap yaptık, '2023 hedefi var. Türkiye'de kişi…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı: (1)
  "Şöyle bir hesap yaptık, '2023 hedefi var. Türkiye'de kişi…

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı: (1) "Şöyle bir hesap yaptık, '2023 hedefi var. Türkiye'de kişi başı hasılat çalışmaları 2023'te 25 bin dolar olacak' diye bir hedef var. Bu gerçekçi bir hedef, olabilir bir hedef"

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, "Şöyle bir hesap yaptık, '2023 hedefi var. Türkiye'de kişi başı hasılat çalışmaları 2023'te 25 bin dolar olacak' diye bir hedef var. Bu gerçekçi bir hedef, olabilir bir hedef" dedi.
     Başçı, Kocaeli Ticaret Odası'nda yaptığı konuşmada, 2023 hedeflerine ilişkin bazı hesaplar yaptıklarını anlatarak, Türkiye'nin 2023'te kişi başı hasılat çalışmalarının 25 bin dolar olacağını hedeflediklerini belirterek, bunun gerçekçi bir hedef olduğunu söyledi.
     Bunun olabilir olması için dolar bazında ölçülen gelirin her yıl yüzde 7,5 artmasının gerektiğini dile getiren Başçı, "Yüzde 7,5 artabilir mi- Dolar bazında düşünüldüğü için evet. Çünkü 2,5 puan Amerikan enflasyonundan geliyor. Dolayısıyla 'yüzde 5 ölçülen kişi başı gelir artışı olabilir mi-' diye baktığımızda, olabilir" şeklinde konuştu.
     Başçı, Türkiye'nin gelişen bir ülke olduğunu ve yüzde 5 potansiyel büyümesinin gözüktüğünü ifade ederek, şunları söyledi:
     "Bu, hangi şart altında yapılabilir- Fiyat istikrarı ve finansal istikrarı bu günkü gibi aynen muhafaza edersen, hatta biraz daha geliştirilebilirse bunu, 25 bin doları, Türkiye çok rahat yapar. Daha iyisini yapamaz mı- Yapar ve yapmak zorunda. Çünkü 25 bin dolar aslında çok da iddialı bir hedef değil. Amerika'nın o zaman ki milli gelirinin sadece yüzde 30'una tekabül eder. 30 bin de 35 bin de olur. Yeter ki biz yapısal reformlar adına adımlarımızı atalım ve bu sıralamalardaki yerimizi iyileştirelim. Altyapı, eğitim, sağlık, verimlilik alanında adımlarımızı atalım, Ar-Ge harcamalarımızı artıralım, Türkiye çok rahat 30 bin dolar da 35 bin dolar da yapar."
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 146 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir