Merkez Bankası Başkanı Başçı soruları yanıtladı: (2) -"Çok ani ve sert bir Lehman benzeri şok…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası Başkanı Başçı soruları yanıtladı: (2)
  -"Çok ani ve sert bir Lehman benzeri şok…

Merkez Bankası Başkanı Başçı soruları yanıtladı: (2) -"Çok ani ve sert bir Lehman benzeri şok olursa Türkiye'nin yapabilecekleri oldukça fazla" -"Türkiye'nin hareket alanı pek çok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeden daha fazla" -"Tüketici kredilerindeki artış hızı son derece makul seviyelerde devam ediyor" -"Avro Bölgesi'nin dağılmasının getireceği maliyetler oldukça yüksek olabilir"

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, çok ani ve sert bir Lehman benzeri şok olursa Türkiye'nin yapabileceklerinin oldukça fazla olduğunu belirterek, "Türkiye'nin hareket alanı pek çok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeden daha fazla" dedi.
     Başçı, Ekonomi Muhabirleri Derneği'nin (EMD) düzenlediği sohbet toplantısında, küresel ekonomi ve Türkiye'ye yansımalarını içeren yaptığı sunumun ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.
     Kıdem tazminatı fonu oluşturulmasına fiyat istikrarı ve finansal istikrar açısından nasıl baktığının sorulması üzerine Başçı, Merkez Bankası başkanı olarak değil iktisatçı olarak buna cevap verebileceğini ifade ederek, Türkiye'deki mevcut sistemin dünyadaki en iyi sistem olmadığını, geliştirilebileceğini söyledi. Bu konuda herkesin durumunu daha iyileştirebilecek bir reformun yapılabileceğini anlatan Başçı, bunun için belirli noktada uzlaşılması gerektiğini kaydetti.
     Başçı, bütçede bozulma veya sapma olup olmadığına ilişkin soruya da genel vergi gelirlerinde öngörülen bir azalma görüldüğünü, personel giderlerinde artış olduğunu ancak yılın kalan kısmında ne olacağının izlenmesi gerektiğini vurguladı. Bütçe konusunda çok acele edilmemesi gerektiğine işaret eden Başçı, "Maliye Bakanlığı adına konuşmayım ama vergi gelirlerinin toplanmasında bir gecikme oldu. Mali tatil nedeniyle bir kaç ay sarktı. Ağustos sonu, Eylül sonunu bekleyip vergi gelirleri nasıl gerçekleşecek bakmak lazım" dedi.
     Orta Vadeli Program (OVP) çalışmalarının önemine dikkati çeken Başçı, burada bu tür konuların daha iyi irdeleneceğini ve bir güncelleme yapılacağını söyledi. Kamunun ekonomide çok önemli rolü ve fonksiyonunun bulunduğunu ifade eden Başçı, altyapı yatırımlarına ihtiyaç olduğunu ancak risk primi unsurunun da akılda tutulması gerektiğini söyledi.
     Başçı, bir başka soru üzerine, tüketici kredilerindeki artış hızının son derece makul seviyelerde devam ettiğini belirterek, "Oradaki sorunu çözdük diyebiliriz" dedi.
     Erdem Başçı, Avro Bölgesi'nin dağılma ihtimaline ilişkin soruyu yanıtlarken de Avro Bölgesi'nin dağılmasının getireceği maliyetlerin oldukça yüksek olabileceğine işaret ederek, şöyle konuştu:
     "Burada çözüm 2 maddeden geçiyor. Birincisi likidite desteğinin netleşmesi, Avrupa Merkez Bankası'nın teknik detayları açıklaması ve her bir ülkenin bütçe dengelerini tesis etmek için adımlar atması. Mali disiplin büyümeyi destekleyici olabilir. Risk primi denilen sıkıntının ortadan kalkmasıyla hızlı bir şekilde tekrar toparlanma başlayabilir. Yunanistan için bile bu böyle. Orada bile şaşırtıcı derecede bir iyileşme görülebilir."
    
     -Lehman benzeri şok ihtimali-
    
     Başçı, ister bu yıl ister 2013 yılı için olsun Lehman benzeri bir büyük şok ihtimalini daha düşük gördüklerini belirterek, şöyle devam etti:
     "O zamanki akut bir problemdi çok sert ve ani şekilde gelmişti. Şu anda devam eden kronik bir problem. Büyüme üzerindeki aşağı yönlü riskler dediğimiz olay da kronik, yavaş yavaş geliyor. Neden çok ani ve sert bir şok ihtimalini daha düşük görüyoruz- Çünkü merkez bankaları devrede. Her an harekete geçmeye hazır. Bu tür bir şokun yaşanmasına izin vermezler diye düşünüyoruz. Böyle bir şok gerçekleşirse ne yaparız onunla ilgili Türkiye'nin hareket alanı pek çok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeden daha fazla. Yani çok ani ve sert bir Lehman benzeri şok olursa yapabileceklerimiz oldukça fazla. Politika hareket alanımız var ve hala daha geliştirmeye devam ediyoruz."
     (Bitti)
    
    
    

Bu haberi 125 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir