Merkez Bankası Başkanı Başçı soruları yanıtladı: (1) -"Ekonomik verilerde Temmuz ayı ile birlikte…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası Başkanı Başçı soruları yanıtladı: (1)
  -"Ekonomik verilerde Temmuz ayı ile birlikte…

Merkez Bankası Başkanı Başçı soruları yanıtladı: (1) -"Ekonomik verilerde Temmuz ayı ile birlikte bir miktar yavaşlama görüldü" -"Yurt dışında hava uçuşa müsait değil. Yüzde 8, yüzde 9 gibi büyüme oranlarını bu yıl veya 2013 yılında Çin dahil dünyada kolay kolay hiç bir ülke sağlayamaz" -"Dolasıyla Türkiye'nin geçen 2 sene olduğu gibi yüzde 8, yüzde 9 oranlarında büyümesi mümkün değil" -"Biz Merkez Bankası olarak Temmuz'un başından itibaren ayağımızı frenden yavaş yavaş çekmeye başladık" -"Merkez Bankası'nın görevi gaza basmak değil. Gaza basacak çok istekli var. Özel sektör özellikle çok istekli" -"Kredilerin de yavaş yavaş maliyetlerinin aşağı doğru gelmesini sağlayacağız" -"Ekonomiyi soğutma çabası içinde değiliz, daha nötr bir şekilde hareket ediyoruz"

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, ekonomik verilerde Temmuz ayı ile birlikte bir miktar yavaşlama görüldüğünü belirterek, "Yurt dışında hava uçuşa müsait değil. Yüzde 8, yüzde 9 gibi büyüme oranlarını bu yıl veya 2013 yılında Çin dahil dünyada kolay kolay hiç bir ülke sağlayamaz. Dolasıyla Türkiye'nin geçen 2 sene olduğu gibi yüzde 8, yüzde 9 oranlarında büyümesi mümkün değil. O yüzden piste indik hala niye bekletiyorsunuz diye soruyorsunuz. Tamam, kemerleri çözelim bavullarımızı da alalım. Ondan sonra karayoluyla yolumuza devam edelim" dedi.
     Başçı, Merkez Bankası'nın görevinin gaza basmak olmadığını, emniyetli bir şekilde seyahati sürdürmeye çalışacaklarını bildirdi.
     Erdem Başçı, Ekonomi Muhabirleri Derneği'nin (EMD) düzenlediği sohbet toplantısında, küresel ekonomi ve Türkiye'ye yansımalarını içeren yaptığı sunumun ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.
     Bir gazetecinin, "Son birkaç haftadır sanayicilerce medya üzerinden eleştiriliyorsunuz. 'Neden faizler düşürülmüyor, ekonomi kritik bir noktaya geliyor' deniliyor. Siz bunu nasıl yorumluyorsunuz" şeklindeki soru üzerine Başçı, Temmuz ayına kadar çok olumsuz sinyal almadıklarını, ancak Temmuz ayına ilişkin verilerin biraz zayıfladığını, çeklerle ilgili bir miktar bozulmanın kendilerinin de dikkatini çektiğini söyledi.
     Başçı, bunda birkaç faktörün etkili olduğunu anlatarak, "Bir tanesi Borçlar Kanunu'nda kişisel kefaletle ilgili eşin rızasının aranması yürürlüğe girmişti. Ona bankacılık sistemi bir anda adapte olamadı. Biraz vakte ihtiyaçları oldu. İlk hafta ödenmeyen çeklerde sıçrama oldu. Ondan sonra kademeli bir şekilde bu düzeldi. Ama Temmuz ayı verisi önceki ayların biraz üzerinde. O bir gösterge ama bu bir miktar yavaşlamaya da işaret ediyor olabilir. Gerek sanayi üretiminde gerek diğer faaliyetlerde Ramazan ayının da etkisi olabilir" diye konuştu.
    
     -"İhracat verilerinde de bir miktar yavaşlama oldu"-
    
     İhracat verilerinde de bir miktar yavaşlama olduğunu, bunun geçici mi, kalıcı mı olduğu konusunda net bir şey söyleyemediğini ifade eden Başçı, yapılan eleştirilerin daha ziyade Temmuz ayı ile bağlantılı olabileceğini kaydetti.
     Başçı, rezerv opsiyon katsayılarının kademeli bir şekilde artırılırken, faiz koridorunun da dikkatli bir şekilde aşağı doğru çekileceğini belirterek, kredilerin fiyatlamasının da buna uyum sağlayacağını anlattı. Başçı, "Dolasıyla biz Merkez Bankası olarak aslında Temmuz'un başından itibaren ayağımızı frenden yavaş yavaş çekmeye başladık. Ağırlıklı ortalama fonlama maliyetini hızla Temmuz başından itibaren aşağı çektik. İkinci etapta kredilerin de yavaş yavaş maliyetlerinin aşağı doğru gelmesini sağlayacağız. Kredi faizlerinin aşağı gelmesine izin vermemiz gerekir" şeklinde değerlendirmede bulundu. Başçı, bunun döviz kurları üzerinde olumsuz bir etkisi olmasını beklemediklerini de ifade etti.
    
     -"Temmuzdaki yavaşlama geçici olabilir"-
    
     Ekonomide Temmuz ayındaki yavaşlamanın geçici olabileceğini vurgulayan Başçı, Ağustosa ilişkin sinyallerin biraz daha olumlu olduğunu, ihracat tarafının fena gitmediğini, iç talep konusunda da bekleyip görmek gerektiğini söyledi. Başçı, bayram sonrası bir canlanma ihtimali olduğunu, onun için 'Merkez Bankası devreye girsin' noktasına henüz gelmediklerini bildirdi.
     Başçı, şu anda odaklarında finansal istikrar olduğunu, finansal istikrar yönünde pekiştirici, Türkiye'nin risk primini daha da düşürücü adımlar atmaya çalıştıklarını, ekonomik aktivite konusunda o kadar karamsar olmadıklarını, ılımlı bir büyümenin devam edeceğini vurguladı.
     Başçı, fiyat istikrarı konusunda da bir kaygılarının bulunmadığını, orada da emtia fiyatlarına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.
     Edirne'de yaptığı konuşmada "biz yumuşak inişi tamamladık" ifadesine yer verdiğini hatırlatan Başçı, "Dolasıyla o tarihten bu yana biz zaten ekonomiyi soğutma çabası içinde değiliz, daha nötr bir şekilde hareket ediyoruz. Bundan sonra aşağı yönlü riskler varsa yurt dışından gelir. Bu noktada da Merkez Bankası olarak tedbir almamız gerekirse alırız" dedi.
     Başçı, yüzde 4 büyüme hedefiyle ilgili olarak da yurt dışı kaynaklı aşağı yönlü risklerin bulunduğuna dikkati çekti. Fiyat istikrarının sağlanması durumunda Türkiye'nin uzun vadeli büyümesine en önemli katkıyı yapmış olacaklarını anlatan Başçı, unutulmaması gereken diğer unsurun da finansal istikrar olduğunu belirtti.
    
     -"Manşet enflasyon öngörülen şekilde düşecek"-
    
     Erdem Başçı, akaryakıt fiyatlarındaki artışla ilgili olarak da bütün emtiaların aynı anda artmadığını, gıda ve enerji kalemlerinin artarken metallerin düştüğünü söyledi. O yüzden çekirdek enflasyonun öngörülenden daha hızlı düşebileceğini ama enerji ve gıda tarafında yukarı yönlü risklerin söz konusu olduğunu, bunların birbirini dengelediğini düşündüklerini vurguladı. Enflasyonla ilgili beklentilerini koruduklarını anlatan Başçı, "Dolayısıyla çekirdek enflasyon göstergeleri özellikle gıda ve enerjiyi dışlayan I endeksi var. Buradaki düşüş daha hızlı olacak ama manşet enflasyon öngörülen şekilde düşecek" dedi.
    
     -"Yurt dışında hava müsait değil"-
    
     Başçı, reel sektördeki yavaşlamanın hangi noktaya gelmesi halinde Merkez Bankası'nın harekete geçebileceği şeklindeki soru üzerine de şunları söyledi:
     "Yurt dışında hava uçuşa müsait değil. Yüzde 8, yüzde 9 gibi büyüme oranlarını bu yıl veya 2013 yılında dünyada kolay kolay hiç bir ülke sağlayamaz, Çin de dahil buna. Dolasıyla Türkiye'nin geçen 2 sene olduğu gibi yüzde 8, yüzde 9 oranlarında büyümesi mümkün değil. O yüzden 'piste indik hala niye bekletiyorsunuz-' diye soruyorsunuz. Tamam, kemerleri çözelim bavullarımızı da alalım. Ondan sonra karayoluyla yolumuza devam edelim desem iyi olur mu- Karayoluyla devam edelim, uçmayalım gelecek sene. Uçuş için pek elverişli hava şartları yok. Havada yakalanan ülkeler zaten birer birer tehlikeli noktalarda olabiliyorlar, inişte zorlanıyorlar."
     Merkez Bankasının görevinin gaza basmak olmadığını ifade eden Başçı, şöyle devam etti:
     "Emniyetli bir şekilde seyahati sürdürmeye çalışacağız. Bayramda İzmir'e gittik. Yollarımız çok güzel, konforlu. İnsanın süratli gidesi geliyor ama ortalama hız belirleyen detektörler koymuşlar. Merkez Bankası biraz daha ihtiyatlı. Gidelim ama sağlıklı gidelim, ileride sorun olmasın. Merkez Bankası'nın görevi gaza basmak değil. Gaza basacak çok istekli var. Özel sektör özellikle çok istekli, bu iyi bir şey. Biz daha dikkatli olmalarını söyleyelim."
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 131 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir