Merkez Bankası Başkanı Başçı soruları yanıtladı: (2) -"Yıl sonunda krediler yüzde 15'e ne kadar…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası Başkanı Başçı soruları yanıtladı: (2) 
  -"Yıl sonunda krediler yüzde 15'e ne kadar…

Merkez Bankası Başkanı Başçı soruları yanıtladı: (2) -"Yıl sonunda krediler yüzde 15'e ne kadar yakın gerçekleşirse, enflasyon yüzde 5'e o kadar yakın olacak, cari işlemler dengesi de daha olumlu bir noktaya gelecek" -"(Kredi büyümesi) yıl sonunda yüzde 15'e olabildiğince yakın olması için tedbirler almaya çalışacağız" -"2013 yılındaki risk unsurları politika belirsizlikleri ile ilgili olacak" -"Döviz kurlarıyla ilgili dalgalanmaları bizim sıfıra indirmemiz farklı bir anlama gelir. Döviz kuru rejimini değiştirmek anlamına gelir ki onu yapmıyoruz" -"TL şu anda cari açık veren ülkeler arasında en düşük döviz kuru oynaklığına sahip"

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, "Yıl sonunda krediler yüzde 15'e ne kadar yakın gerçekleşirse, enflasyon yüzde 5'e o kadar yakın olacak, cari işlemler dengesi de daha olumlu bir noktaya gelecek" dedi.
     Başçı, Enflasyon Raporu'nun tanıtımı amacıyla Merkez Bankası'nda düzenlediği basın toplantısının ardından soruları yanıtladı.
     Erdem Başçı, kredilerle ilgili büyük ölçüde amaçlarına ulaştıklarını belirterek, kredi artış hızını makro ihtiyati önlemler kullanarak kademeli şekilde yüzde 15'e kadar düşürmeyi başardıklarını anlattı. Şu anda sürdürülebilir, sağlıklı kredi büyüme hızlarından çok uzak olmadıklarını ifade eden Başçı, "Dolayısıyla ocak ve aralık aylarında attığımız zorunlu karşılıklara ilişkin ölçülü, çok küçük adımlar şu aşamada yeterli görünüyor. Fakat bunu tabi izleyeceğiz, yıl sonunda yüzde 15'e olabildiğince yakın olması için tedbirler almaya çalışacağız" diye konuştu.
     Bunun çok katı bir hedef olarak düşünülmemesi gerektiğini anlatan Başçı, yıl sonunda kredilerin yüzde 15'e ne kadar yakın gerçekleşirse, enflasyonun yüzde 5'e o kadar yakın olacağını, cari işlemler dengesinin de daha olumlu bir noktaya geleceğini söyledi. Kredi artış hızının oldukça güçlü olduğunu belirten Başçı, bunun sürdürülebilir olması ve aşırıya kaçmaması gerektiğini kaydetti.
     Merkez Bankası Başkanı Başçı, bir başka soruyu yanıtlarken de piyasada enflasyon belirsizliğinin olabildiğince az olmasının işlerini iyi yaptıklarının göstergesi olduğunu bildirerek, "Toplumdaki enflasyon beklentileri yüzde 5'e ne kadar yaklaşırsa, bundan sonraki ücret ve fiyat belirlemeleri, uzun vadeli kontratlardaki, kira kontratlarındaki fiyat belirlemeleri o kadar sağlıklı olacak ve o anlamda bizim işimizi de kolaylaştıracak diye düşünüyoruz" ifadesini kullandı.
    
     -Kredi derecelendirme kuruluşları-
    
     Kredi derecelendirme kuruluşlarıyla ilgili soruya da Başçı, bu kuruluşların son dönemde çok fazla konuşulduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi:
     "Biraz da haddinden fazla konuşuluyor diye düşünüyorum. Çünkü bunların önemi giderek kademeli bir şekilde azalıyor. Dünyada böyle bir trend var. Artık reytinglerin eskisi kadar önemi kalmadı diye düşünebiliriz. Burada mesela biz bu söylemi devam ettirdiğimiz için bu tür açıklamalar zaman zaman geliyor ve bir takım piyasa etkisi de zaman zaman olabiliyor. Dikkat ederseniz döviz piyasasında bile kısa vadeli faizlerde bile çok büyük bir etki yapmıyor. O, bizim Merkez Bankası'nın duruşunun o kadar da çok reytinglerin bağlı olmadığı şeklinde anlaşılabilir. Piyasa oyuncuları da bu kadar çok ehemmiyet vermezlerse bunlara daha sağlıklı fiyatlamalar oluşabilecektir."
     Tütünle ilgili daha sık ve enflasyon gelişmeleriyle uyumlu fiyat ayarlamalarının yapılacağını hatırlatan Başçı, bunu desteklediklerini, enerjiyle ilgili olarak da vaktinde, ihtiyaç hasıl olduğunda fiyat ayarlamalarının yapılması halinde ileride büyük bir ayarlama ihtiyacı azalacağı için enflasyon üzerindeki dalgalanmaların da çok fazla olmayacağını söyledi.
     Bu gazetecinin, "Bu yıl hedef bağlamında en önemli risk nedir-" şeklindeki sorusu üzerine Başçı, bu konuda aşağı yukarı bir konsensüs bulunduğunu, finansal piyasalardaki belirsizliğin son derece düşük olacağını, asıl risk unsurlarının politika belirsizlikleri ile ilgili olduğunu söyledi.
    
     -Döviz kurları-
    
     Başçı, döviz kurlarıyla ilgili olarak da bu konudaki dalgalanmaları sıfıra indirmelerinin, döviz kuru rejimini değiştirmek anlamına geleceğini, bunu yapmadıklarını, piyasa koşulları içerisinde arz-talep koşularıyla döviz kurlarının belirlendiğini anlattı.
     TL'nin şu anda cari açık veren ülkeler arasında en düşük döviz kuru oynaklığına sahip para birimi olduğunu belirten Başçı, "Aşağı yukarı yıllık bazda bu enflasyon farklarından kaynaklanan 1,5-2 puanlık bir reel kur endeksinde trend olması normal diye düşünüyoruz" şeklinde konuştu.
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 165 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir