Merkez Bankası Başkanı Başçı soruları yanıtladı:(1) -"(Merkez Bankası'nın) 2013 yılında esnekliği…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası Başkanı Başçı soruları yanıtladı:(1)
  -"(Merkez Bankası'nın) 2013 yılında esnekliği…

Merkez Bankası Başkanı Başçı soruları yanıtladı:(1) -"(Merkez Bankası'nın) 2013 yılında esnekliği büyük ölçüde koruyarak, öngörülebilirliği daha da artırmayı düşünüyoruz. 2013 yılında daha küçük adımlarla hareket edeceğiz" -"Büyüme ve yatırımlar üzerinde dışarıdan aşağı yönlü baskı gelirken, Merkez Bankası tam tersine destekliyor. İyi zamanlarda ekonomiyi yavaşlatıyorsunuz, zayıf zamanlarda destekliyorsunuz. Bunu Türkiye tarihinde ilk defa yapıyor. Çünkü bunu daha önce yapabilme imkanı yoktu" -"2012 yılında Merkez Bankası'nın öngörülebilirliğinin zor bir ortamda arttığını düşünüyoruz" -"Bizim yavaş yavaş hareket etmemizde, şartları, ekonomik gelişmeleri görerek, attığımız adımları sağlam atarak ve iletişimi iyi yaparak gitmemizde fayda var"

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, "2013 yılında esnekliği büyük ölçüde koruyarak, öngörülebilirliği daha da artırmayı düşünüyoruz. 2013 yılında daha küçük adımlarla hareket edeceğiz" dedi.
     Başçı, düzenlediği basın toplantısında Enflasyon Raporu'nu açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
     Bir gazetecinin, kredi faizlerinin belirlenmesi ve enflasyon eşiğine ilişkin sorusuna Başçı, "Biz finans kesiminin beklentilerini yüzde 6 ile 6,5 arasında tutmayı başarabiliyoruz, ama hedefimiz yüzde 5, evet burada bir uyumsuzluk var. Finans kesiminin dışında üreticilerin, tüketicilerin, enflasyon beklentilerine baktığımızda da bunun biraz daha yüksek olarak yüzde 8'lerde olduğunu görüyoruz. Finans camiasına aldığımız tedbirleri anlatmak mümkün, ancak bizim bunu vatandaşa anlatabilmemiz için birincisi kararlılık mesajı vereceğiz; 'Merkez Bankası enflasyon konusunda kararlı', ikincisi bunun zaman içerisinde olacağı mesajını vereceğiz ve üçüncüsü bunu göstereceğiz. Enflasyonun düştüğünü göstereceğiz ve herkes bunu hissederek, yaşayarak bunu görecek ve görerek inanacak. Önce yüzde 5'i göstermemiz lazım."
    
     -"2013'te daha küçük adımlar atacağız"-
    
     Enflasyon Raporu'nda kredilerin ayrımına gitmediklerini ifade eden Başçı, şunları anlattı:
     "Krediler için yüzde 14 rakamı hem bizim benzerimiz gelişmekte olan ülkelerle uyumlu hem de sürdürülebilir görünüyor. Cari açık açısından tüketici kredisinin, ticari kredinin etkisi farklı olabilir ama aşağı yukarı uyumlu gelişiyor" diye konuştu.
     İndirimlerin tedrici yapılmasına ilişkin soruya da Başçı, "2012 yılının programını açıklarken 2012 yılının Merkez Bankası politikaları açısından hem esnek hem öngörülebilir olacağını söylemiştik. Sonra bir tartışma açmıştık; 'hem esnek hem öngörülebilir nasıl olunur-' 2012 yılında Merkez Bankası'nın öngörülebilirliğinin zor bir ortamda arttığını düşünüyoruz. 2013 yılında esnekliği büyük ölçüde koruyarak, öngörülebilirliği daha da artırmayı düşünüyoruz. Öngörülebilirliğin bir unsuru da attığınız adımların büyüklüğüdür. 2013 yılında daha küçük adımlarla hareket edeceğiz. Artık hem dünyada hem Türkiye'de enflasyonda düşüş, getirilerde ciddi şekilde düşüş söz konusu olduğu için artık bugün insanlar 1 puan 2 puan ile konuşmayacak faizleri, 0,1 puan, 0,2 puan ile konuşacak. Bizim adımlarımız da bu ölçüde ve küçük adımlarla olacak ve öngörülebilirliği de destekleyecek diye düşünüyoruz."
     Dış talepteki zayıflama, küresel büyümedeki düşüşün Lehman dönemindeki gibi çok ani ve sert olmadığını aktaran Başçı, "Dış talepte, yavaş ve kademeli bir düşüş var. Dünyada büyüme yavaş yavaş aşağı yönlü çekiliyor. Bu yüzden bizim de yavaş yavaş hareket etmemizde, şartları, ekonomik gelişmeleri görerek, attığımız adımları sağlam atarak ve iletişimi iyi yaparak gitmemizde fayda var. Bu yeni konjonktürün gereğidir" şeklinde konuştu.
    
     -"Parasal anlamda biz destekleyici konumdayız"-
    
     Alınan kararların, yönetim ve yatırımlar üzerindeki etkilerine ilişkin soruya da Başçı, "Küresel gelişmeler yatırımları düşürücü yönlü çalışıyor. Parasal anlamda biz destekleyici konumdayız. Haziran ayından itibaren ağırlıklı ortalama fonlama faizimizi aşağı çektik. Bugün itibariyle kısa vadeli reel faizler negatif. Büyüme ve yatırımlar üzerinde dışarıdan aşağı yönlü baskı gelirken, Merkez Bankası tam tersine destekliyor. Bu döngü karşıtı bir para politikası. İyi zamanlarda ekonomiyi yavaşlatıyorsunuz, zayıf zamanlarda destekliyorsunuz. Bunu Türkiye tarihinde ilk defa yapıyor. Çünkü bunu daha önce yapabilme imkanı yoktu" diye konuştu.
     Bakanlar Kurulu sunumuna ilişkin soruya Başçı, "Sunumuzdaki başlıklarına bakarsanız, bunların herhangi birinde alınacak mesafe Türkiye'nin büyüme potansiyelini ileriye çekecek. Dolayısıyla bundan sonra tamamen uygulamadır."
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 133 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir