Merkez Bankası Başkanı Başçı, soruları yanıtladı (1) -"Bu aracın (faiz koridoru genişliği) işe…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası Başkanı Başçı, soruları yanıtladı (1) 
  -"Bu aracın (faiz koridoru genişliği) işe…

Merkez Bankası Başkanı Başçı, soruları yanıtladı (1) -"Bu aracın (faiz koridoru genişliği) işe yaradığını net bir şekilde gördük. Oldukça faydalı, döviz alma-satma ihtiyacını azaltan bir araç" -"Enflasyonun çift haneye çıkma ihtimalini görmüyoruz" -"Faiz koridorunu daraltmayı gündeme alabileceğiz. O zamana kadar, kullanmasak bile bunun bir miktar geniş olmasında fayda var"

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, sermaye akımlarına karşı faiz koridorunu geniş tutmanın işe yaradığını net bir şekilde gördüklerini belirterek, faiz koridorunun döviz alma-satma ihtiyacını azaltan bir araç olduğunu söyledi.
     Başçı, "Enflasyon Raporu"nu açıkladığı basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.
     Bir gazetecinin, enflasyonda çift haneleri yeniden görülüp görülmeyeceğine ilişkin bir soru üzerine, "İçinde bulunduğumuz ayda, geçen yıl işlenmemiş gıda fiyatlarında çok kuvvetli bir düşüş olmuştu. O tür bir baz etkisi nedeniyle sınırlı bir artış olacak. Dolayısıyla çift haneye çıkma ihtimalini görmüyoruz" dedi. Başçı, çekirdek enflasyon göstergelerinde de düşüşün başladığını ve devam edeceğini gördüklerini belirtti.
     Bütçedeki bozulmaya ilişkin bir soruyu da yanıtlayan Başçı, Merkez Bankası olarak harcama tarafında sınırlayıcı önlemlere öncelik verilmesini tercih ve tavsiye ettiklerini söyledi.
     Bütçe ile ilgili bir aylık verilere bakarak hükme varmanın doğru olmadığını dile getiren Başçı, "Bu aya has, özellikle maaş ödemeleri, farkların ödenmesi söz konusu idi. Yılın kalan kısmını öngörmek gerekir. Biz onu bir risk unsuru olarak bıraktık. Onunla ilgili sinyal verme yetkimiz de yok, imkanımız da yok" diye konuştu. Başçı, bütçedeki bozulmanın enflasyonda yukarı yönlü bir risk oluşturabileceğini ifade etti.
     Petrol fiyatları konusunda biraz temkinli bir varsayımda bulunduklarını dile getiren Başçı, petrol ve enerji konusunda aşağı yönlü risklerin söz konusu olabileceğini kaydetti. Başçı, işlenmemiş gıda enflasyonunun da tahminlerinin altında gerçekleşebileceğini belirtti.
     Parasal sıkılaştırma ve faiz koridoruna ilişkin bir soru üzerine de Başçı, parasal sıkılaştırma aracının geçen yılın sonlarında ve ağırlıklı olarak bu yılın Nisan ayı sonu ve Mayıs ayında kullandıklarını hatırlattı.
     Söz konusu dönemlerde politika faizi üzerinden fonlama yapmadıklarını dile getiren Başçı, sektörün kendisini faiz koridorunun üst bandına yakın kısımlarından fonladığını ifade etti.
     Faiz koridorunun Türkiye'ye has bir araç olduğunu kaydeden Başçı, "Özellik olarak sterilize edilmemiş döviz rezervlerine eşdeğer bir sonuç veriyor. Dolayısıyla TL bu dönemlerde bizim gibi ülkelere kıyasla güçleniyor" dedi.
    
     -Sermaye akımlarına karşı birden fazla araç-
    
     Kısa vadeli sermaye akımlarına karşı gelişmekte olan ülkelerin kendi imkanları ile birtakım tedbirler aldığını kaydeden Başçı, mevcut konjonktürde kısa vadeli sermaye akımlarının ani giriş ve çıkışlarına uygun bir ortam bulunduğunu söyledi.
     Bu durumu, tek araçlı para politikası ile karşılamanın mümkün olmadığına dikkati çeken Başçı, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Buna karşı birden fazla aracınızın olması gerekir. Bazı gelişmekte olan ülkelerin merkez bankalarında sıkça kullanılan araç döviz alım ve satımlarıdır. Bunun ideal bir araç olmadığını herkes biliyor ve kabul ediyor. Türkiye'de döviz alım satımına ilaveten iki yeni araç kullanıyoruz. Bunlardan birisi faiz koridorunu geniş tutmak. Faiz koridorunu geniş tuttuğunuz zaman kısa vadeli faiz oranlarındaki esneklik ve dalgalanma pahasına döviz kurlarındaki dalgalanmayı azaltma imkanına sahibiz. Bu aracın işe yaradığını net bir şekilde gördük. Oldukça faydalı, döviz alma veya satma ihtiyacını azaltan bir araç."
     Başçı, sözünü ettiği araçların ekonomide ikinci en iyi (second best) olarak tanımlandığını belirterek, dolayısıyla ideal bir tedbir bulmanın mümkün olmadığını söyledi.
     Faiz koridorunun yanı sıra yeni uygulamaya koydukları ikinci bir araç olduğunu da kaydeden Başçı, bunun da Türkiye'deki bankaların TL zorunlu karşılıklar yerine döviz veya altın getirme imkanını kullanmaları esasına dayandığını ifade etti.
     Bu aracı da sadece Türkiye'nin kullandığını anlatan Başçı, "Burada şunu yapıyoruz. Yabancı para borçlanma maliyetleri ile TL borçlanma maliyetleri arasında önemli bir fark olduğu ve biz TL zorunlu karşılıklara faiz ödemediğimiz için yabancı para zorunlu karşılık yatırmak maliyet açısından avantajlı oluyor" dedi.
     Bu avantajı yeni bir mekanizmaya dönüştürmek amacıyla belli katsayılarla kademelendirmeye başladıklarını kaydeden Başçı, gelinen son noktada son yüzde 5'lik dilim için 1,9 katsayı, yani 100 TL'lik bir zorunlu karşılık eşdeğerine karşılık olarak 190 TL karşılığı bankaların döviz getirebileceklerini söyledi. Başçı, bir sonraki yüzde 5'lik dilim için de 1,9'dan daha fazla katsayıda fazla bulundurmaya imkan tanıyacaklarını bildirdi.
     Başçı, "Bu mekanizma bittikten sonra kısa vadeli sermaye akımlarına karşı bir araç olmuş olacak" ifadesini kullandı.
    
     -Faiz koridoruna itfaiyecilik benzetmesi-
    
     Merkez Bankası'nın önemli görevlerinden bir tanesinin "itfaiyecilik" olduğunu belirten Başçı, Banka'nın krizi elindeki araçlarla büyümeden önlemek gibi bir misyonu olduğunu dile getirdi.
     Faiz koridoru itfaiye araçlarına benzetildiği takdirde araçlardan belli miktarda bulunması gerektiğine dikkate çeken Başçı, şunları kaydetti:
     "Bu itfaiye araçları ile herhangi bir yerde bir olay çıkarsa anında müdahale etmeniz gerekiyor. Fakat eğer yangın musluklarının bol miktarda var ise o kadar da çok itfaiye aracı bulundurmanıza gerek olmayabilir. Faiz koridoru itfaiye araçlarına, fazla bulundurma opsiyonu (zorunlu TL karşılıklara karşılık bankaların döviz getirmesi) yangın musluklarına benziyor. Bu inşaat sürecini biz tamamladığımızda o kadar çok itfaiye aracına gerek kalmayacak dolayısıyla faiz koridorunu daraltmayı gündeme alabileceğiz. O zamana kadar, kullanmasak bile bunun bir miktar geniş olmasında fayda var.
     (Sürecek)
    
    

Bu haberi 132 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir