Merkez Bankası Başkanı Başçı, Londra'da (2) -"Türkiye'de taleple ilgili hiçbir sıkıntı yok. Çünkü…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası Başkanı Başçı, Londra'da (2)
  -"Türkiye'de taleple ilgili hiçbir sıkıntı yok. Çünkü…

Merkez Bankası Başkanı Başçı, Londra'da (2) -"Türkiye'de taleple ilgili hiçbir sıkıntı yok. Çünkü talep güçlü" -"Yukarıya doğru hafif asimetrik bir faiz koridoruyla devam ediyoruz" -"Şu anda çok ölçülü kredilerde dengeleyici adımlarımızın etkilerini yine takip eden üç ay içerisinde göreceğiz ve riskleri orada azaltmış olacağız" -"2012 yılının ikinci yarısında para politikasını destekleyici adımlar sonrasında, hem kredinin maliyeti kademeli olarak düşüyor, hem de kredi hacmi artmaya başladı. Bizim amacımız bunun aşırı noktalara ulaşmasını engellemek"

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Türkiye'de taleple ilgili bir sıkıntı olmadığını, talebin güçlü olduğunu söyledi.
     Başçı, İngiltere'nin başkenti Londra'da ekonomistlerle bir araya geldi. Basına kapalı yapılan toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başçı, talebi canlandırmaya ilişkin bir soru üzerine, şunları ifade etti:
     "Türkiye'de taleple ilgili hiçbir sıkıntı yok. Çünkü talep güçlü. Bunun arkasında yatan sebep, gerek kamunun, gerek bankaların, gerek hane halkının, gerekse firmaların borçluluk düzeyleri oldukça düşük. O yüzden Türkiye'de borçlanmayla ilgili talep tarafında bir problem yok.
     Merkez Bankası, elindeki likidite araçlarını kullanarak zor dönemlerde, yavaşlayan talep dönemlerinde bir miktar likidite politikasını genişletici olarak kullanabiliyor, daha zor dönemlerde de likidite politikasını ekonomiyi destekleyici olarak kullanabiliyor. Bu şekilde aşırılıkları önlemeyi başarabiliyor. Türkiye'ye has bir durum bu..."
    
     -"Rezerv opsiyon mekanizması"-
    
     Yakın zamanda üç tane önemli otomatik dengeleyici mekanizmanın devreye sokulduğunu belirten Başçı, "Bundan sonra atılacak adımlar, eğer gerekirse, çok küçük adımlar olması yeterli olacaktır" dedi.
     "Yeni mekanizmaların geçici mi kalıcı mı olduğu" yönündeki bir soruya karşılık Erdem Başçı, bunların çoğunun kalıcı olacağını, aşırı borçluluk, vade uyumsuzluğu ve para birimi uyumsuzluğunu azaltacak şekilde enstrümanlar kurdukları için kalıcı olmasının beklenebileceğini ifade etti.
     "Rezerv opsiyon mekanizması" diye yeni bir boyut da eklediklerini söyleyen Başçı, "Bu da sermaye akımlarındaki, girişlerin hızlı olduğu dönemlerde rezervlerin birikmesine, girişlerin zayıf olduğu dönemlerde de rezervlerin kullanılmasına yol açtığı için ilave bir istikrar unsuru olarak kalıcı olacaktır, ileride de kullanılacaktır. Başka ülkeler de arzu ederlerse bu tür bir mekanizmayı ilerde inceleyip, kullanabilirler diye tahmin ediyoruz" diye konuştu.
    
     -"Yakından izliyoruz"-
    
     "Hangi durumlarda faiz koridorunu daha da daraltabilirsiniz-" sorusuna Erdem Başçı, faiz koridorunu daha önceki 850 baz puandan, kademeli olarak 450 baz puana kadar indirdiklerini belirtti.
     Bunun, Avrupa Merkez Bankası'nın OMT programını duyurmasının ardından yapıldığını ve devam ettiğini söyleyen Başçı, "Aynı zamanda bizim dışımızdaki diğer gelişmekte olan ülkelerin politika faizlerini indirmelerini de burada takip ettik. Şu anda yukarıya doğru hafif asimetrik bir faiz koridoruyla devam ediyoruz" dedi.
     Avro bölgesindeki resesyonla ilgili bir soruya karşılık da Merkez Bankası Başkanı, ihracatçıların Avrupa pazarlarından, Ortadoğu, Afrika, ABD ve Asya pazarlarına hızlı bir şekilde kaydıklarını söyledi. AB'ye ihracatın yüzde 60'lar seviyesindeyken, yüzde 40'lar seviyesine kadar indiğini belirten Başçı, "Bu, hem Türkiye'de büyümeyi artılı bölgede tutarken, aynı zamanda ihracat büyümesini de artılı bölgede tutmayı başardı" diye konuştu.
     Avro bölgesinin geleceğindeki risklere ilişkin ise Başçı, ABD'de maliye politikası belirsizliği, Japonya'da da maliye ve para politikaları belirsizliği olduğuna dikkati çekerek, Avro bölgesindeki sorunların da tamamen çözülmediğini ifade etti. Başçı, "Dolayısıyla bunları yakından izliyoruz" dedi.
     Başçı, "Aldığınız kararların etkilerinin ne kadar zamanda görüleceğini düşünüyorsunuz-" sorusunu, şöyle cevapladı:
     "3 ay ile 9 ay arasında para politikasının aktarım mekanizması var. Dolayısıyla, 2012 yılının ikinci yarısında aldığımız para politikası destekleyici tedbirlerin meyvelerini, Ocak, Şubat ve Mart aylarında görüyoruz. Şu anda çok ölçülü kredilerde dengeleyici adımlarımızın etkilerini yine takip eden üç ay içerisinde göreceğiz ve riskleri orada azaltmış olacağız."
     Faiz oranlarıyla ilgili bir diğer soruya karşılık da Erdem Başçı, 2012 yılının ikinci yarısında para politikasını destekleyici adımlar sonrasında, hem kredinin maliyetinin kademeli olarak düştüğünü, hem de kredi hacminin artmaya başladığını kaydetti. Başçı, "Bizim amacımız bunun aşırı noktalara ulaşmasını engellemek" dedi.
     (Bitti)
    
    
    

Bu haberi 110 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir